HeavyTopspin.com | Twitter

tennisabstract.com beta

 

Last update: Thu Apr 24 03:38:29 2014 GMT

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Nicolas Santos (BRA)
2. Mariano Kestelboim (ARG)
3. Nicolas Alberto Arreche (ARG)
4. Carlos Alberto Longhi Neto (BRA)
5. Tomas Iriarte (ARG)
6. Artur Completo (POR)
7. Rodrigo Arus (URU)
8. Oscar Jose Gutierrez (BRA)

Round 1
(1)Nicolas Santos (BRA) d. Paulo Coronado (BRA) 6-1 6-0
(9)Luis Britto (BRA) d. Victor Grassani (BRA) 7-5 7-5
Vitor Goncalves Lima (BRA) d. (2)Mariano Kestelboim (ARG) 6-3 3-6 6-4
Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA) d. (11)Lucas Meirelles Guitarrari (BRA) 7-6(5) 6-3
(3)Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Enrique Bianchini Bogo (BRA) 6-1 6-1
(WC)Antonin Scaff Haddad Bartos (BRA) d. (16)Esteban Bruna (CHI) 4-6 6-4 7-6(5)
(4)Carlos Alberto Longhi Neto (BRA) d. (WC)Luiz Sgarbi (BRA) 3-6 6-2 6-4
(13)Marcos Peres Bernardes (BRA) d. (WC)Arthur Oenning Fagundes (BRA) 3-6 6-3 6-3
(5)Tomas Iriarte (ARG) d. (WC)Rodrigo Ristow Hadlich (BRA) 6-3 6-1
Leonardo Civita-Telles (BRA) d. (14)Victor Hugo Portugal Pereira (BRA) 6-3 7-6(5)
(6)Artur Completo (POR) d. Victor Maynard (BRA) 7-5 4-6 6-3
(15)Fernando Ristow (BRA) d. (WC)Lucas Morandini Sanches (BRA) 7-6(3) 6-1
(7)Rodrigo Arus (URU) d. Renato Teixeira Mendes (BRA) 6-0 6-0
Mauricio Cassimiro (BRA) d. (12)Marcos Vinicius Azevedo Silva (BRA) 6-0 6-3
(8)Oscar Jose Gutierrez (BRA) d. (WC)Pedro De Paula (BRA) 2-6 6-2 6-2
(10)Nicolas Cavalheiro (BRA) d. Mariano Barrios (ARG) 6-3 6-0

Round 2
(1)Nicolas Santos (BRA) d. (9)Luis Britto (BRA) 5-0 ret.
Vitor Goncalves Lima (BRA) d. Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA) 6-2 6-0
(3)Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. (WC)Antonin Scaff Haddad Bartos (BRA) 6-1 6-4
(13)Marcos Peres Bernardes (BRA) d. (4)Carlos Alberto Longhi Neto (BRA) 7-6(5) 6-1
(5)Tomas Iriarte (ARG) d. Leonardo Civita-Telles (BRA) 6-3 6-7(5) 6-1
(15)Fernando Ristow (BRA) d. (6)Artur Completo (POR) 7-6(5) 6-2
(7)Rodrigo Arus (URU) d. Mauricio Cassimiro (BRA) 6-3 6-2
(8)Oscar Jose Gutierrez (BRA) d. (10)Nicolas Cavalheiro (BRA) 6-1 6-0

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Ryusei Makiguchi (JPN)
2. Alex Llompart (PUR)
3. Federico Zeballos (BOL)
4. Duilio Vallebuona (PER)
5. Sergio Monges (PER)
6. Daniel Elahi Galan Riveros (COL)
7. Pedro Bernardi (BRA)
8. Steffen Zornosa (COL)
9. Tomas Buchhass (ARG)
10. Alejandro Mendoza (BOL)
11. Matias Rodolfo Buchhass (ARG)
12. Pedro Pablo Ruiz Naranjo (COL)
13. Oscar Torres (COL)
14. Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)
15. Felipe Rojas (COL)
16. Manuel Barroetavena (ARG)

Round 1
(1)Ryusei Makiguchi (JPN) bye  
Julian Andres Tellez (COL) d. (WC)David Gonzalez Villegas (COL) 5-7 7-6(5) 7-5
Daniel Ceron (COL) d. (WC)Juan Alejandro Jimenez Osorio (COL) 6-2 6-0
(9)Tomas Buchhass (ARG) bye  
(2)Alex Llompart (PUR) bye  
Camilo Andres Erazo (COL) d. Lorenzo Castillo (COL) 6-4 6-3
Victor Javier Rodriguez Diaz (COL) d. Jorge Daniel Rodriguez Rey (COL) 7-6(4) 6-3
(15)Felipe Rojas (COL) bye  
(3)Federico Zeballos (BOL) bye  
Gregorio Cordonnier (ARG) d. (WC)Jorge Vargas (COL) 7-6(7) 6-0
Andre Ku Meza (PER) d. Juan David Diaz Florian (COL) 6-0 6-4
(12)Pedro Pablo Ruiz Naranjo (COL) bye  
(4)Duilio Vallebuona (PER) bye  
Omar Felipe Lopez Torres (COL) d. (WC)Jose David Rendon (COL) 6-3 6-0
William Jamphier Melano Granados (COL) d. Hernan Ariza Vargas (COL) 6-3 6-1
(16)Manuel Barroetavena (ARG) bye  
(5)Sergio Monges (PER) bye  
(WC)Manuel Arias (COL) d. Cristian Camilo Bigott Galeano (COL) 6-3 6-4
Mateo Andres Ruiz Naranjo (COL) d. Jhonatan Prieto Perez (COL) 6-1 6-1
(11)Matias Rodolfo Buchhass (ARG) bye  
(6)Daniel Elahi Galan Riveros (COL) bye  
Juan Sebastian Osorio (COL) d. Sebastian Mejia (COL) 6-1 6-2
Javier Nunez (COL) d. Felipe Santamaria (COL) 6-2 6-4
(14)Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER) bye  
(7)Pedro Bernardi (BRA) bye  
Magin Ortiga (COL) d. Juan Antonio Jimenez Junca (COL) 6-0 6-0
Allan Kamal Mella (CHI) d. (WC)Francisco Perafan (COL) 3-6 6-4 6-4
(13)Oscar Torres (COL) bye  
(8)Steffen Zornosa (COL) bye  
Hans Alex Nielsen Rodriguez (COL) d. Jorge Enrique Gonzalez Aramburu (MEX) 6-3 6-1
Carlos Ernesto Trujillo (COL) d. (WC)Nicolas Manrique Botero (COL) 6-4 6-3
(10)Alejandro Mendoza (BOL) bye  

Round 2
(1)Ryusei Makiguchi (JPN) d. Julian Andres Tellez (COL) 6-0 6-0
Daniel Ceron (COL) d. (9)Tomas Buchhass (ARG) 4-6 6-4 6-3
(2)Alex Llompart (PUR) d. Camilo Andres Erazo (COL) 6-1 6-3
(15)Felipe Rojas (COL) d. Victor Javier Rodriguez Diaz (COL) 5-7 6-4 7-6(2)
(3)Federico Zeballos (BOL) d. Gregorio Cordonnier (ARG) 6-1 6-4
(12)Pedro Pablo Ruiz Naranjo (COL) d. Andre Ku Meza (PER) 7-5 6-4
(4)Duilio Vallebuona (PER) d. Omar Felipe Lopez Torres (COL) 6-4 6-2
(16)Manuel Barroetavena (ARG) d. William Jamphier Melano Granados (COL) 6-0 7-5
(WC)Manuel Arias (COL) d. (5)Sergio Monges (PER) 3-6 6-3 7-5
Mateo Andres Ruiz Naranjo (COL) d. (11)Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 6-2 6-3
(6)Daniel Elahi Galan Riveros (COL) d. Juan Sebastian Osorio (COL) 6-4 7-6(6)
(14)Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER) d. Javier Nunez (COL) 4-2 ret.
Magin Ortiga (COL) d. (7)Pedro Bernardi (BRA) 7-6(3) 2-6 7-6(4)
Allan Kamal Mella (CHI) d. (13)Oscar Torres (COL) 6-2 7-5
(8)Steffen Zornosa (COL) d. Hans Alex Nielsen Rodriguez (COL) 6-0 6-0
(10)Alejandro Mendoza (BOL) d. Carlos Ernesto Trujillo (COL) 6-1 6-1

Round 3
(1)Ryusei Makiguchi (JPN) d. Daniel Ceron (COL) 6-1 6-1
(2)Alex Llompart (PUR) d. (15)Felipe Rojas (COL) 6-2 6-1
(3)Federico Zeballos (BOL) d. (12)Pedro Pablo Ruiz Naranjo (COL) 6-4 6-1
(4)Duilio Vallebuona (PER) d. (16)Manuel Barroetavena (ARG) 6-2 7-5
Mateo Andres Ruiz Naranjo (COL) d. (WC)Manuel Arias (COL) 6-2 7-5
(14)Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER) d. (6)Daniel Elahi Galan Riveros (COL) 6-7(3) 6-0 6-1
Magin Ortiga (COL) d. Allan Kamal Mella (CHI) 6-4 6-1
(8)Steffen Zornosa (COL) d. (10)Alejandro Mendoza (BOL) 6-7(8) 6-3 6-1

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Libor Salaba (CZE)
2. Besir Durguti (MKD)
3. Stefan Micov (MKD)
4. Killian Davanzo (SUI)
5. Mostafa Mohamed Hatem (EGY)

Round 1
(1)Libor Salaba (CZE) bye  
Ryslan Chekmarev (RUS) bye  
(2)Besir Durguti (MKD) bye  
Reinhardt Trollip (RSA) d. Kevin Eischen (FRA) 6-1 7-6(8)
(3)Stefan Micov (MKD) bye  
Cristian Lozan (MDA) d. Nikhil Joshi (RSA) 6-7(6) 7-6(4) 6-2
(4)Killian Davanzo (SUI) bye  
Farzin Danny Amiri (USA) d. Alexey Kovalev (RUS) 6-3 6-4
(5)Mostafa Mohamed Hatem (EGY) bye  
Haluk Akkoyun (TUR) d. Andrei Bahrushin (UKR) 6-2 6-4
Mathieu Perchicot (FRA) d. Sergey Gorelikov (RUS) 6-3 6-2
Vladyslav Ladygin (UKR) bye  
Rached Rihani (CAN) d. Duje Delic (CRO) 1-0 ret.
Antun Pehar (CRO) bye  
Bjoern Petersen (GER) d. Jack Oswald (GBR) 6-2 6-0
Dejan Antonic (SRB) bye  

Round 2
(1)Libor Salaba (CZE) d. Ryslan Chekmarev (RUS) 6-0 6-2
(2)Besir Durguti (MKD) d. Reinhardt Trollip (RSA) 6-3 6-1
(3)Stefan Micov (MKD) d. Cristian Lozan (MDA) 6-2 6-4
Farzin Danny Amiri (USA) d. (4)Killian Davanzo (SUI) 3-6 6-1 6-4
Haluk Akkoyun (TUR) d. (5)Mostafa Mohamed Hatem (EGY) 6-0 6-2
Mathieu Perchicot (FRA) d. Vladyslav Ladygin (UKR) 6-3 6-2
Antun Pehar (CRO) d. Rached Rihani (CAN) 6-4 6-2
Bjoern Petersen (GER) d. Dejan Antonic (SRB) 6-0 6-0

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

FRANCE F8 FUTURES - ANGERS Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Franck Pepe (FRA)
2. Fabien Reboul (FRA)
3. Mohamed Adnaoui (MAR)
4. Remy Chala (FRA)
5. WD
6. Loic Ducourau (FRA)
7. Maxime Tabatruong (FRA)
8. Alexandre Massa (FRA)
9. Cristobal Grandon Diaz (CHI)
10. Thomas Giraudeau (FRA)

Round 1
(1)Franck Pepe (FRA) bye  
(WC)Quentin Gueydan (FRA) bye  
Victor Prezelin (FRA) bye  
Valentin Masse (FRA) bye  
(2)Fabien Reboul (FRA) bye  
Anthony Medina (FRA) bye  
(WC)Lucas Poullain (FRA) d. Lofo Ramiaramanana (MAD) 6-3 6-0
Victorien Lemaire (FRA) bye  
(3)Mohamed Adnaoui (MAR) bye  
Adrien Vaseux (FRA) bye  
Victor Girat Magin (FRA) d. (WC)Mickael Maurin (FRA) 6-0 6-0
Damien Lozano (FRA) bye  
(4)Remy Chala (FRA) bye  
Matthieu Bolot (FRA) bye  
Thibaut Gineste (FRA) d. Jules Mercier (FRA) 7-5 6-4
Morgan Bourbon (FRA) bye  
(9)Cristobal Grandon Diaz (CHI) bye  
Joffrey De Schepper (FRA) bye  
Baptiste Crepatte (FRA) d. Ciprian Onufrei (ROU) 6-1 6-0
Rafael Roig Balaguer (ESP) bye  
(6)Loic Ducourau (FRA) bye  
Nicolas Rouanet (FRA) bye  
Etienne Leite (FRA) d. Sylvain Gimenez Ubeda (FRA) 6-2 6-2
Julien Duroux (FRA) bye  
(7)Maxime Tabatruong (FRA) bye  
Yanis Chettar (FRA) bye  
Nicolas Boulpiquante (FRA) d. Maxime Mitard (FRA) 7-5 6-1
bye vs bye
(8)Alexandre Massa (FRA) bye  
Sebastien Bonnabaud (FRA) bye  
Diego Garcia (FRA) d. Pierre Pascaretti (FRA) 6-2 6-0
(10)Thomas Giraudeau (FRA) bye  

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Lewis Burton (GBR)
2. Myles Orton (GBR)
3. Nicolas Rosenzweig (FRA)
4. Jannis Liniger (SUI)
5. Jake Eames (AUS)
6. Adam Thornton-Brown (GBR)
7. Keelan Oakley (GBR)
8. Bruce Strachan (GBR)
9. Tom Allen (GBR)
10. Peter Ashley (GBR)
11. Nicholas Jones (GBR)
12. Mark Whitehouse (GBR)
13. Aaron Banasik (GBR)
14. Ryan Peniston (GBR)
15. Pavel Nejedly (CZE)

Round 1
(1)Lewis Burton (GBR) bye  
Samuel Edwards (GBR) bye  
Jake Horton (GBR) d. Mihail Vorobiev (GBR) 6-0 6-0
James Ryan (GBR) bye  
(2)Myles Orton (GBR) bye  
Philip Sikman (GBR) bye  
Owen Kirk (IRL) bye  
(15)Pavel Nejedly (CZE) bye  
(3)Nicolas Rosenzweig (FRA) bye  
Paul Midgley (GBR) bye  
Piers Farhang (GBR) bye  
(11)Nicholas Jones (GBR) bye  
(4)Jannis Liniger (SUI) bye  
David Addawoo (GBR) bye  
Christopher Morrow (GBR) bye  
(12)Mark Whitehouse (GBR) bye  
(5)Jake Eames (AUS) bye  
Curtis Clarke (GBR) bye  
Patrick Eichenberger (SUI) bye  
(14)Ryan Peniston (GBR) bye  
(6)Adam Thornton-Brown (GBR) bye  
Sam Bayda (GBR) bye  
George Davies (GBR) bye  
(13)Aaron Banasik (GBR) bye  
(7)Keelan Oakley (GBR) bye  
Raphael Stucker (SUI) bye  
Karl Grossey (GBR) bye  
(9)Tom Allen (GBR) bye  
(8)Bruce Strachan (GBR) bye  
Edward Taylor (GBR) bye  
Peter Bothwell (IRL) d. Luke Henley (GBR) 6-2 6-1
(10)Peter Ashley (GBR) bye  

Round 2
(1)Lewis Burton (GBR) d. Samuel Edwards (GBR) 6-1 6-2
Jake Horton (GBR) d. James Ryan (GBR) 6-3 6-1
(2)Myles Orton (GBR) d. Philip Sikman (GBR) 6-3 6-3
(15)Pavel Nejedly (CZE) d. Owen Kirk (IRL) 6-3 6-1
(3)Nicolas Rosenzweig (FRA) d. Paul Midgley (GBR) 6-1 7-6(4)
(11)Nicholas Jones (GBR) d. Piers Farhang (GBR) 6-4 2-6 7-5
(4)Jannis Liniger (SUI) d. David Addawoo (GBR) 6-0 6-0
(12)Mark Whitehouse (GBR) d. Christopher Morrow (GBR) 6-1 6-3
(5)Jake Eames (AUS) d. Curtis Clarke (GBR) 6-2 6-1
Patrick Eichenberger (SUI) d. (14)Ryan Peniston (GBR) 6-0 3-0 ret.
(6)Adam Thornton-Brown (GBR) d. Sam Bayda (GBR) 7-5 6-2
George Davies (GBR) d. (13)Aaron Banasik (GBR) 3-6 6-1 6-1
(7)Keelan Oakley (GBR) d. Raphael Stucker (SUI) 6-1 6-4
(9)Tom Allen (GBR) d. Karl Grossey (GBR) 2-6 7-5 6-0
(8)Bruce Strachan (GBR) d. Edward Taylor (GBR) 6-1 6-1
Peter Bothwell (IRL) d. (10)Peter Ashley (GBR) 6-2 6-1

Round 3
(1)Lewis Burton (GBR) d. Jake Horton (GBR) 6-2 6-1
(2)Myles Orton (GBR) d. (15)Pavel Nejedly (CZE) 7-6(5) 6-2
(3)Nicolas Rosenzweig (FRA) d. (11)Nicholas Jones (GBR) 6-2 6-2
(12)Mark Whitehouse (GBR) d. (4)Jannis Liniger (SUI) 6-1 6-2
(5)Jake Eames (AUS) d. Patrick Eichenberger (SUI) 3-6 4-5 ret.
(6)Adam Thornton-Brown (GBR) d. George Davies (GBR) 6-3 6-3
(9)Tom Allen (GBR) d. (7)Keelan Oakley (GBR) 3-6 6-3 7-6(3)
Peter Bothwell (IRL) d. (8)Bruce Strachan (GBR) 6-4 6-4

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

GREECE F7 FUTURES - HERAKLION Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Harry Meehan (GBR)
2. Ryota Kishi (JPN)
3. Ervin Eleskovic (SWE)
4. David Simunek (CZE)
5. Lukas Weinhandl (AUT)
6. Djordje Djokovic (SRB)
7. Stylianos Perdikogiannis (GRE)
8. Filipp Kekercheni (UKR)

Round 1
(1)Harry Meehan (GBR) bye  
Sergey Dyakonov (RUS) d. Ivan Avdeev (RUS) 6-2 6-2
(2)Ryota Kishi (JPN) bye  
Michail Pervolarakis (CYP) bye  
(3)Ervin Eleskovic (SWE) bye  
Melik Feler (FRA) bye  
(4)David Simunek (CZE) bye  
Leo Kim Schoerner (GER) d. Vaggelis Stilianoudakis (GRE) 6-0 6-0
(5)Lukas Weinhandl (AUT) bye  
Oran Reznik (ISR) d. Samir Gafarov (AZE) 6-1 6-0
(6)Djordje Djokovic (SRB) bye  
Andreas Aravis (CYP) bye  
(7)Stylianos Perdikogiannis (GRE) bye  
Ivan Davydov (RUS) d. Socrates Leonardo Bousbouras Romero (CAN) 6-3 6-0
(8)Filipp Kekercheni (UKR) bye  
(WC)Aaron Cortes Alcaraz (ESP) d. Christian Braun (GER) 6-2 6-3

Round 2
(1)Harry Meehan (GBR) d. Sergey Dyakonov (RUS) 6-3 6-1
(2)Ryota Kishi (JPN) d. Michail Pervolarakis (CYP) 2-6 6-4 6-2
(3)Ervin Eleskovic (SWE) d. Melik Feler (FRA) 6-2 6-4
(4)David Simunek (CZE) d. Leo Kim Schoerner (GER) 7-5 6-1
Oran Reznik (ISR) d. (5)Lukas Weinhandl (AUT) 7-5 6-1
(6)Djordje Djokovic (SRB) d. Andreas Aravis (CYP) 6-4 6-3
Ivan Davydov (RUS) d. (7)Stylianos Perdikogiannis (GRE) 7-6(3) 6-3
(8)Filipp Kekercheni (UKR) d. (WC)Aaron Cortes Alcaraz (ESP) 6-3 6-4

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

IRAN F6 FUTURES - KISH Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Antonio Terzo (ITA)
2. Alberto Cammarata (ITA)
3. Joel Kincaid (USA)
4. Luca Pancaldi (ITA)
5. Stefan Merunka (CRO)
6. Goran Markovic (SRB)
7. Artur Madzhar (RUS)
8. Shayan Mehdizadehfard (IRI)
9. Christian Plattes (GER)
10. Neeraj Elangovan (IND)
11. Adriano Quinti (GER)
12. Mateo Faber (CRO)

Round 1
(1)Antonio Terzo (ITA) bye  
Alexandr Nagaytsev (RUS) d. Omid Mazinani (IRI) 6-1 6-1
Igor Lakhno (UKR) bye  
Amir Salari (IRI) d. Aryan Afshar Sadeghi (IRI) 1-6 7-6(2) 6-2
(2)Alberto Cammarata (ITA) bye  
(WC)Mahdi Souri (IRI) d. Abbas Dehghani (IRI) 6-4 6-3
Mohsen Taheri (IRI) bye  
Joshua Jordan (MAS) d. Kiarash Souri (IRI) 7-6(5) 6-2
(3)Joel Kincaid (USA) bye  
Kianosh Fakharzadeh (IRI) d. Mohammadreza Zarmehr (IRI) 6-3 6-0
Omid Sami (IRI) bye  
Hamed Esmail Yazdi (IRI) d. Masood Naghashzadeh (IRI) 6-0 6-0
(4)Luca Pancaldi (ITA) bye  
Leo Julien Sebaoun (JPN) d. Siamak Banazadeh (IRI) 6-0 6-0
Hesam Esmail Yazdi (IRI) bye  
Luis Escudero-Soler (ESP) d. Kshitij Kamal (IND) 6-1 1-0 ret.
(5)Stefan Merunka (CRO) bye  
Behnam Shahrestanikia (IRI) d. (WC)Cna Taherii (IRI) 6-0 3-1 ret.
Nikolas Walterscheid-Tukic (GER) d. Maximilian Mann (AUT) 6-2 6-0
(11)Adriano Quinti (GER) bye  
(6)Goran Markovic (SRB) bye  
Omid Souri (IRI) d. Mohammed Mohazebnia (IRI) 6-1 6-1
Arian Ebrahimiyan (IRI) d. Mohammad Mahdi Sohrabi (IRI) 6-1 6-4
(12)Mateo Faber (CRO) bye  
(7)Artur Madzhar (RUS) bye  
Nikrad Naghibi (IRI) d. Ali Arzani (IRI) 6-4 1-1 ret.
Mohsen Hossein Zade (IRI) d. Mert Dinc (TUR) 6-1 6-1
(9)Christian Plattes (GER) bye  
(8)Shayan Mehdizadehfard (IRI) bye  
(WC)Amirhossein Badi (IRI) d. Alireza Ehsani (IRI) 7-6(3) 6-0
Amir Mohammad Adabjou (IRI) d. Mohammad Jafarpour Sadegh (IRI) 4-6 6-2 6-3
(10)Neeraj Elangovan (IND) bye  

Round 2
(1)Antonio Terzo (ITA) d. Alexandr Nagaytsev (RUS) 6-4 6-1
Igor Lakhno (UKR) d. Amir Salari (IRI) 6-0 6-0
(2)Alberto Cammarata (ITA) d. (WC)Mahdi Souri (IRI) 6-1 6-0
Joshua Jordan (MAS) d. Mohsen Taheri (IRI) 6-2 6-2
(3)Joel Kincaid (USA) d. Kianosh Fakharzadeh (IRI) 6-4 6-1
Hamed Esmail Yazdi (IRI) d. Omid Sami (IRI) 6-1 6-1
(4)Luca Pancaldi (ITA) d. Leo Julien Sebaoun (JPN) 6-4 6-2
Luis Escudero-Soler (ESP) d. Hesam Esmail Yazdi (IRI) 6-0 6-0
(5)Stefan Merunka (CRO) d. Behnam Shahrestanikia (IRI) 6-3 7-6(7)
Nikolas Walterscheid-Tukic (GER) d. (11)Adriano Quinti (GER) 6-3 6-1
Omid Souri (IRI) d. (6)Goran Markovic (SRB) 6-3 6-4
(12)Mateo Faber (CRO) d. Arian Ebrahimiyan (IRI) 6-3 6-4
(7)Artur Madzhar (RUS) d. Nikrad Naghibi (IRI) 6-0 6-0
(9)Christian Plattes (GER) d. Mohsen Hossein Zade (IRI) 5-7 6-1 6-2
(8)Shayan Mehdizadehfard (IRI) d. (WC)Amirhossein Badi (IRI) 6-0 6-4
(10)Neeraj Elangovan (IND) d. Amir Mohammad Adabjou (IRI) 6-0 6-0

Round 3
Igor Lakhno (UKR) d. (1)Antonio Terzo (ITA) 2-6 6-4 6-4
(2)Alberto Cammarata (ITA) d. Joshua Jordan (MAS) 6-0 6-0
(3)Joel Kincaid (USA) d. Hamed Esmail Yazdi (IRI) 6-0 6-0
(4)Luca Pancaldi (ITA) d. Luis Escudero-Soler (ESP) 7-6(2) 6-1
Nikolas Walterscheid-Tukic (GER) d. (5)Stefan Merunka (CRO) 6-1 6-1
Omid Souri (IRI) d. (12)Mateo Faber (CRO) 7-5 7-5
(9)Christian Plattes (GER) d. (7)Artur Madzhar (RUS) 6-1 6-0
(10)Neeraj Elangovan (IND) d. (8)Shayan Mehdizadehfard (IRI) 7-5 6-1

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Emanuele Molina (ITA)
2. Giorgio Portaluri (ITA)
3. Daniele Capecchi (ITA)
4. Soichiro Moritani (JPN)
5. Ljubomir Celebic (MNE)
6. Ferdinando Bonuccelli (ITA)
7. Daniele Chiurulli (ITA)
8. Filippo Giorgetti (ITA)
9. Filippo Borella (ITA)
10. Francesco Vilardo (ITA)
11. Alex Valeriano (ESP)
12. Antonio Zucca (ITA)
13. Oliver Mrose (SUI)
14. Edin Zecevic (AUS)
15. Georgyi Malyshev (RUS)
16. Andrea Grazioso (ITA)

Round 1
(1)Emanuele Molina (ITA) bye  
Giovanni Cozzolino (ITA) d. Marek Valasik (SVK) 6-4 6-4
Stefano Como (ITA) d. Gerard Codino (FRA) 7-5 6-1
(14)Edin Zecevic (AUS) bye  
(2)Giorgio Portaluri (ITA) bye  
Leonardo Biffi (ITA) d. Francesco Salviato (ITA) 6-4 6-4
Maxime De Montfalcon (SUI) d. Lorenzo Riva (ITA) 6-2 6-2
(16)Andrea Grazioso (ITA) bye  
(3)Daniele Capecchi (ITA) bye  
Neven Krivokuca (CRO) d. Riccardo Stiglich (ITA) 6-3 6-4
Tommaso Lago (ITA) d. Yanik Kaelin (SUI) 6-1 6-2
(11)Alex Valeriano (ESP) bye  
(4)Soichiro Moritani (JPN) bye  
Eros Siringo (ITA) d. Matteo Donnini (ITA) 6-3 6-2
Pierdanio Lo Priore (ITA) d. (WC)Michele Fois (ITA) 6-1 6-3
(9)Filippo Borella (ITA) bye  
(5)Ljubomir Celebic (MNE) bye  
Gerard Platero (ESP) d. Diego Burger Araujo Santos (BRA) 6-0 6-1
Lorenzo Santini (ITA) d. (WC)Roberto Binaghi (ITA) 6-1 6-0
(15)Georgyi Malyshev (RUS) bye  
(6)Ferdinando Bonuccelli (ITA) bye  
Alberto Nieto (ESP) d. Laurent Francioli (SUI) 6-2 6-3
Antoine Fouche (FRA) d. Francesco Lo Bue (ITA) 6-1 6-3
(12)Antonio Zucca (ITA) bye  
(7)Daniele Chiurulli (ITA) bye  
Gino Asara (ITA) d. Mattia Scotti (ITA) 6-3 6-3
Filippo Ghio (ITA) d. Petar Barcot (SRB) 7-5 6-3
(13)Oliver Mrose (SUI) bye  
(8)Filippo Giorgetti (ITA) bye  
Marco Porcu (ITA) d. Daniele Piva (ITA) 6-1 6-0
Kevin Garcia De Reuse (ESP) d. Sandro Bernardelli Lopez (ITA) 6-2 6-1
(10)Francesco Vilardo (ITA) bye  

Round 2
(1)Emanuele Molina (ITA) d. Giovanni Cozzolino (ITA) 6-1 6-3
(14)Edin Zecevic (AUS) d. Stefano Como (ITA) 6-0 6-1
(2)Giorgio Portaluri (ITA) d. Leonardo Biffi (ITA) 6-0 6-3
(16)Andrea Grazioso (ITA) d. Maxime De Montfalcon (SUI) 6-2 6-0
(3)Daniele Capecchi (ITA) d. Neven Krivokuca (CRO) 7-5 6-2
Tommaso Lago (ITA) d. (11)Alex Valeriano (ESP) 6-1 6-0
(4)Soichiro Moritani (JPN) d. Eros Siringo (ITA) 6-7(3) 6-4 7-5
(9)Filippo Borella (ITA) d. Pierdanio Lo Priore (ITA) 7-6(5) 6-4
(5)Ljubomir Celebic (MNE) d. Gerard Platero (ESP) 6-0 6-0
(15)Georgyi Malyshev (RUS) d. Lorenzo Santini (ITA) 6-3 6-2
(6)Ferdinando Bonuccelli (ITA) d. Alberto Nieto (ESP) 6-4 6-1
(12)Antonio Zucca (ITA) d. Antoine Fouche (FRA) 6-1 6-1
(7)Daniele Chiurulli (ITA) d. Gino Asara (ITA) 6-4 6-3
(13)Oliver Mrose (SUI) d. Filippo Ghio (ITA) 3-6 6-4 6-0
(8)Filippo Giorgetti (ITA) d. Marco Porcu (ITA) 6-3 6-7(7) 6-4
(10)Francesco Vilardo (ITA) d. Kevin Garcia De Reuse (ESP) 6-4 6-3

Round 3
(1)Emanuele Molina (ITA) d. (14)Edin Zecevic (AUS) 6-1 6-1
(2)Giorgio Portaluri (ITA) d. (16)Andrea Grazioso (ITA) 6-3 6-2
(3)Daniele Capecchi (ITA) d. Tommaso Lago (ITA) 4-6 6-2 7-6(4)
(9)Filippo Borella (ITA) d. (4)Soichiro Moritani (JPN) 6-4 6-3
(5)Ljubomir Celebic (MNE) d. (15)Georgyi Malyshev (RUS) 6-4 6-2
(6)Ferdinando Bonuccelli (ITA) d. (12)Antonio Zucca (ITA) 6-3 6-4
(7)Daniele Chiurulli (ITA) d. (13)Oliver Mrose (SUI) 6-3 6-4
(8)Filippo Giorgetti (ITA) d. (10)Francesco Vilardo (ITA) 6-1 2-6 6-3

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

KOREA F1 FUTURES - SEOUL Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Masato Shiga (JPN)
2. Kittiphong Wachiramanowong (THA)
3. Min Hyeok Cho (KOR)
4. Katsuki Nagao (JPN)
5. Gengo Kikuchi (JPN)
6. Woong-Sun Jun (KOR)
7. Hyung-Chan Lim (KOR)
8. Byung-Kook Kang (KOR)
9. Soong-Jae Cho (KOR)
10. Oscar Fabian Matthews (USA)
11. Hiromasa Oku (JPN)
12. Masaki Sasai (JPN)
13. Punn Bodhidatta (THA)
14. Andre Dome (USA)
15. Sun-Yong Kim (KOR)
16. Seung-Jae Lee (KOR)

Round 1
A-Ram Kim (KOR) d. (1)Masato Shiga (JPN) 2-6 6-2 6-4
Youngkyun Chae (KOR) d. Sa-Rang Kang (KOR) 6-2 6-4
Min-Kyu Song (KOR) d. (WC)Jaewon Jun (KOR) 6-1 6-1
(WC)Seong-Gook Oh (KOR) d. (13)Punn Bodhidatta (THA) 1-6 6-0 7-5
(2)Kittiphong Wachiramanowong (THA) d. Seong Chan Hong (KOR) 6-4 6-4
Yong-Bum Seo (KOR) d. Atsushi Ushida (JPN) 6-2 6-4
Marc Ferrigno (DEN) d. Seung Dong Kim (KOR) 6-3 6-3
(15)Sun-Yong Kim (KOR) d. (WC)Ku Keon Kang (KOR) 6-2 6-4
(3)Min Hyeok Cho (KOR) d. Dong Joon Kim (KOR) 6-1 6-3
Hyun-Soo Lim (KOR) d. Tae Wan Kim (KOR) 6-3 6-3
Sang-Oh Oh (KOR) d. Sang Yeop Kim (KOR) 6-4 6-2
(12)Masaki Sasai (JPN) d. Yasuharu Mizuta (JPN) 6-0 6-0
(4)Katsuki Nagao (JPN) d. Eun Chong Shin (KOR) 6-2 6-2
Ji Ha Kim (KOR) d. Yeon-Woo Jeong (KOR) 6-4 6-4
Kwi-Tai Kim (KOR) d. Min-Seok Song (KOR) 6-2 7-6(6)
(10)Oscar Fabian Matthews (USA) d. Congsup Congcar (THA) 6-4 6-2
(5)Gengo Kikuchi (JPN) d. Joung Wook Lee (KOR) 6-0 6-2
Ki Su Jung (KOR) d. Jenner Stevenson (CAN) 6-2 6-1
(WC)Seunghun Shin (KOR) d. Kelsey Stevenson (CAN) 7-5 6-3
Dong-Kyu Lee (KOR) d. (11)Hiromasa Oku (JPN) 6-3 6-7(5) 6-3
(6)Woong-Sun Jun (KOR) d. Shinta Fujii (JPN) 6-2 3-6 6-2
Sung-Keun Jeong (KOR) d. Hyeong Don Kim (KOR) 6-4 1-6 6-4
Jae Hwan Kim (KOR) d. Alexandr Elfimov (RUS) 6-0 6-1
(16)Seung-Jae Lee (KOR) d. Seong Taek Im (KOR) 6-2 6-2
Hogi Kang (KOR) d. (7)Hyung-Chan Lim (KOR) 6-2 6-7(6) 6-3
(WC)Jung Hoon Kim (KOR) d. (WC)Andrew Ely (USA) 6-3 7-5
Dae-Soung Oh (KOR) d. Jae Won Yun (KOR) 6-1 6-4
(14)Andre Dome (USA) d. (WC)Jin-Won Jeong (KOR) 6-0 6-1
(8)Byung-Kook Kang (KOR) d. Chan Hwi Shin (KOR) 6-2 6-4
(WC)Song Eun Hong (KOR) d. Sung Hoon Bae (KOR) 6-1 6-1
Hyun-Joon Kim (KOR) d. Min-Wook Cho (KOR) 6-2 6-1
Dukyoung Kim (KOR) d. (9)Soong-Jae Cho (KOR) 0-6 6-4 6-2

Round 2
A-Ram Kim (KOR) d. Youngkyun Chae (KOR) 6-0 6-0
Min-Kyu Song (KOR) d. (WC)Seong-Gook Oh (KOR) 6-2 6-3
(2)Kittiphong Wachiramanowong (THA) d. Yong-Bum Seo (KOR) 6-1 7-5
Marc Ferrigno (DEN) d. (15)Sun-Yong Kim (KOR) 6-3 6-3
(3)Min Hyeok Cho (KOR) d. Hyun-Soo Lim (KOR) 6-0 6-0
(12)Masaki Sasai (JPN) d. Sang-Oh Oh (KOR) 2-6 6-2 6-4
(4)Katsuki Nagao (JPN) d. Ji Ha Kim (KOR) 6-1 6-1
(10)Oscar Fabian Matthews (USA) d. Kwi-Tai Kim (KOR) 6-1 ret.
(5)Gengo Kikuchi (JPN) d. Ki Su Jung (KOR) 6-1 6-4
Dong-Kyu Lee (KOR) d. (WC)Seunghun Shin (KOR) 6-4 6-2
(6)Woong-Sun Jun (KOR) d. Sung-Keun Jeong (KOR) 6-3 6-1
Jae Hwan Kim (KOR) d. (16)Seung-Jae Lee (KOR) 6-4 6-4
(WC)Jung Hoon Kim (KOR) d. Hogi Kang (KOR) 6-1 6-2
Dae-Soung Oh (KOR) d. (14)Andre Dome (USA) 6-3 6-4
(8)Byung-Kook Kang (KOR) d. (WC)Song Eun Hong (KOR) 6-1 6-2
Hyun-Joon Kim (KOR) d. Dukyoung Kim (KOR) 7-6(2) 6-3

Round 3
Min-Kyu Song (KOR) d. A-Ram Kim (KOR) 6-1 6-2
Marc Ferrigno (DEN) d. (2)Kittiphong Wachiramanowong (THA) 6-4 7-5
(3)Min Hyeok Cho (KOR) d. (12)Masaki Sasai (JPN) 6-0 6-2
(10)Oscar Fabian Matthews (USA) d. (4)Katsuki Nagao (JPN) 6-2 6-3
(5)Gengo Kikuchi (JPN) d. Dong-Kyu Lee (KOR) 6-4 7-6(2)
(6)Woong-Sun Jun (KOR) d. Jae Hwan Kim (KOR) 3-6 6-1 7-6(3)
Dae-Soung Oh (KOR) d. (WC)Jung Hoon Kim (KOR) 6-1 6-0
Hyun-Joon Kim (KOR) d. (8)Byung-Kook Kang (KOR) 6-3 6-2

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Miguel Gallardo-Valles (MEX)
2. Chris Letcher (AUS)
3. Antso Rakotondramanga (MAD)
4. Luis Enrique Barrientos (MEX)
5. Eduardo Yahir Orozco Rangel (MEX)
6. Jose Antonio Rodriguez Rodriguez (MEX)
7. Arturo Tajonar (MEX)
8. Gabriel Mendez Garay (MEX)
9. Carlos Ramirez Utermann (MEX)
10. Malcolm Harrison (USA)
11. Bruno Rodriguez (MEX)
12. Marcos Massonneau (ARG)
13. Eduardo Nava (USA)
14. Andres Zepeda (MEX)
15. Alexander Merino (PER)

Round 1
(1)Miguel Gallardo-Valles (MEX) bye  
Rodolfo Arreygue Chavez (MEX) d. Yaroslaw Borys (MEX) 6-1 6-0
Omar Espinosa De Los Monteros Castaneda (MEX) d. Oscar Aragon (MEX) 6-2 6-1
Alejandro Velazquez Duran (MEX) d. Jose Pablo Andres Gomez (MEX) 6-3 6-2
(2)Chris Letcher (AUS) bye  
Nicholas Alexander Reyes (USA) d. Franco Alejandro Guerrero (MEX) 6-2 6-1
(WC)Santiago Cevallos (MEX) d. Jorge Molina-De La Rosa (MEX) 6-0 7-6(3)
(14)Andres Zepeda (MEX) d. Jack Heather (MEX) 6-0 6-2
(3)Antso Rakotondramanga (MAD) bye  
Orlando Alcantara (MEX) d. (WC)Diego Beltranena (GUA) 6-0 6-3
Bernardo Broca Uribe (MEX) d. Hugo Israel Pacheco Soto (MEX) 4-6 7-5 6-2
(10)Malcolm Harrison (USA) d. (WC)Gabriel Rodriguez Navarro (MEX) 6-1 6-2
(4)Luis Enrique Barrientos (MEX) bye  
Adrian Fernandez (MEX) d. (WC)Alejandro Alvarez (MEX) 6-1 6-3
Jorge Alberto Escutia (MEX) d. Dominic Pagon (JAM) 6-4 6-3
(12)Marcos Massonneau (ARG) d. Antonio Sandoval Alvarado (MEX) 6-0 6-0
(5)Eduardo Yahir Orozco Rangel (MEX) bye  
Alonso Alejandro Delgado (MEX) d. Sergio Escarcega (MEX) 4-6 7-5 6-0
Alberto Rojas-Maldonado (MEX) d. Patrick Harris (USA) 6-2 6-2
(15)Alexander Merino (PER) d. Luis Flores (MEX) 6-1 6-2
(6)Jose Antonio Rodriguez Rodriguez (MEX) bye  
Jonathan Vargas Sanchez (MEX) d. Francisco Alvarez Hernandez (MEX) 6-1 6-1
Jorge Velez Solis (MEX) d. Guillermo Duenas Munoz (MEX) 6-1 6-0
(13)Eduardo Nava (USA) d. (WC)Juan Carranza Novoa (MEX) 7-5 6-0
(7)Arturo Tajonar (MEX) d. Daniel Hoyos (PER) 6-4 6-3
Raul-Isaias Rosas-Zarur (MEX) d. Pablo Landa Catan (MEX) 6-3 6-2
Jeff Guerrero (MEX) d. Dante Rojas (MEX) 6-0 6-0
Santiago Sierra (MEX) d. (9)Carlos Ramirez Utermann (MEX) 6-2 7-6(3)
Alexander Centenari (USA) d. (8)Gabriel Mendez Garay (MEX) 6-3 6-3
Mateo Warman Guerra (MEX) d. Ricardo Perez (MEX) 7-6(5) 6-7(4) 6-4
Mau Resendiz (MEX) d. Fernando Rojas Uribe (MEX) 6-0 6-0
(11)(WC)Bruno Rodriguez (MEX) d. Gabriel Alvarez Rodriguez (MEX) 6-1 6-0

Round 2
(1)Miguel Gallardo-Valles (MEX) d. Rodolfo Arreygue Chavez (MEX) 6-0 6-2
Omar Espinosa De Los Monteros Castaneda (MEX) d. Alejandro Velazquez Duran (MEX) 4-6 6-3 7-6(5)
(2)Chris Letcher (AUS) d. Nicholas Alexander Reyes (USA) 6-3 6-1
(WC)Santiago Cevallos (MEX) d. (14)Andres Zepeda (MEX) 6-4 6-2
(3)Antso Rakotondramanga (MAD) d. Orlando Alcantara (MEX) 7-5 5-2 ret.
(10)Malcolm Harrison (USA) d. Bernardo Broca Uribe (MEX) 6-0 6-1
(4)Luis Enrique Barrientos (MEX) d. Adrian Fernandez (MEX) 6-3 6-2
(12)Marcos Massonneau (ARG) d. Jorge Alberto Escutia (MEX) 6-2 6-4
(5)Eduardo Yahir Orozco Rangel (MEX) d. Alonso Alejandro Delgado (MEX) 6-3 6-0
Alberto Rojas-Maldonado (MEX) d. (15)Alexander Merino (PER) 6-4 6-3
(6)Jose Antonio Rodriguez Rodriguez (MEX) d. Jonathan Vargas Sanchez (MEX) 6-1 6-0
(13)Eduardo Nava (USA) d. Jorge Velez Solis (MEX) 6-3 6-3
Raul-Isaias Rosas-Zarur (MEX) d. (7)Arturo Tajonar (MEX) 6-0 6-3
Santiago Sierra (MEX) d. Jeff Guerrero (MEX) 6-2 4-6 6-1
Alexander Centenari (USA) d. Mateo Warman Guerra (MEX) 6-1 6-0
(11)(WC)Bruno Rodriguez (MEX) d. Mau Resendiz (MEX) 6-2 6-1

Round 3
(1)Miguel Gallardo-Valles (MEX) d. Omar Espinosa De Los Monteros Castaneda (MEX) 6-3 6-4
(2)Chris Letcher (AUS) d. (WC)Santiago Cevallos (MEX) 5-7 7-6(3) 6-0
(10)Malcolm Harrison (USA) d. (3)Antso Rakotondramanga (MAD) 6-4 4-6 7-5
(4)Luis Enrique Barrientos (MEX) d. (12)Marcos Massonneau (ARG) 6-1 6-3
Alberto Rojas-Maldonado (MEX) d. (5)Eduardo Yahir Orozco Rangel (MEX) 6-4 6-3
(13)Eduardo Nava (USA) d. (6)Jose Antonio Rodriguez Rodriguez (MEX) 6-0 6-1
Santiago Sierra (MEX) d. Raul-Isaias Rosas-Zarur (MEX) 6-3 3-6 6-0
(11)(WC)Bruno Rodriguez (MEX) d. Alexander Centenari (USA) 7-6(1) 6-3

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

SPAIN F6 FUTURES - MADRID Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Samuel Ribeiro Navarrete (ESP)
2. Marc Garcia-Roman (ESP)
3. Dariusz Lipka (POL)
4. Pedro Dominguez Alonso (ESP)
5. Ilya Vasilyev (RUS)
6. Borja Rodriguez Manzano (ESP)
7. Alberto Santos Bravo (ESP)
8. Jorge Martinez Martinez (ESP)
9. Tomas Builes (COL)
10. Mauricio Alvarez-Guzman (CHI)
11. Jaume Pla Malfeito (ESP)
12. Ivan Gomez Mantilla (ESP)
13. WD
14. Rafael Mazon-Hernandez (ESP)
15. Alejandro Artunedo (ESP)
16. Thibault Forget (FRA)

Round 1
(1)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) d. Ibai Gomez (ESP) 6-3 6-1
Alberto Caceres Casas (ESP) d. (WC)Eric Domingo (ESP) 6-2 6-0
Piercarlo Bianciardi (MEX) d. Yahir Alcolea Salido (ESP) 6-2 6-4
(15)Alejandro Artunedo (ESP) d. Nikita Kardivar (USA) 6-4 7-5
(2)Marc Garcia-Roman (ESP) d. Rafael Moreno-Higueras (ESP) 6-2 6-1
Rudolfs Mednis (LAT) d. Francisco Adolfo Blanco Paris (ESP) 7-6(3) ret.
Martin Beran (CAN) d. Alex Molina (ESP) 4-6 6-1 6-2
(9)Tomas Builes (COL) d. Sergey Baryshev (RUS) 5-7 7-6(3) 6-3
(3)Dariusz Lipka (POL) d. (WC)Alonso Tellez Agudiez (ESP) 6-3 6-2
Inigo Santos-Fernandez (ESP) d. Daniel Ledesma Pineda (ESP) 6-2 6-2
Antonio Cembellin Prieto (ESP) d. Manuel Montalvo Hidalgo (ESP) 6-4 3-6 6-4
(14)Rafael Mazon-Hernandez (ESP) d. Alex Dominguez Soto (ESP) 6-4 6-3
(4)Pedro Dominguez Alonso (ESP) d. Nacho Blazquez Dominguez (ESP) 6-2 6-0
David Redondo Pereira (ESP) d. Jeremias Lima-Perez (ESP) 6-2 6-4
Roberto Herrero Araguas (ESP) d. (WC)Jose Pineda (ESP) 6-1 6-1
Tomas Fernandez (ARG) d. (16)Thibault Forget (FRA) 7-5 6-2
(5)Ilya Vasilyev (RUS) d. (WC)Mario Paccini Sancho (ESP) 6-0 2-6 6-4
Pavel Lipka (POL) d. Juan Pablo Canas Garcia (ESP) 4-6 6-3 6-2
Sergio Redondo Pereira (ESP) d. (WC)Stefan Privee (NED) 6-1 6-3
(11)Jaume Pla Malfeito (ESP) d. Vicente Monton Queralt (ESP) 6-2 6-0
(6)Borja Rodriguez Manzano (ESP) d. (WC)Guillermo Artiz Mateo (ESP) 6-4 7-5
Alejandro Ibanez Gallego (ESP) d. Alejandro Ridruejo Florez (ESP) 7-6(2) 3-0 ret.
Danyal Sualehe (POR) d. Alejandro Garcia Moreno (ESP) 7-6(6) 6-4
(10)Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) d. Jose Maria Martin De Oliva Carr (ESP) 6-2 6-1
(7)Alberto Santos Bravo (ESP) d. Faustino Arrogante-De Lanuza (ESP) 6-4 7-5
Guillermo Nicolas (ESP) d. Arturo Torregrosa Velilla (ESP) 6-3 6-1
Alvaro Terron Gonzalez (ESP) d. (WC)Bruno Mardones (ESP) 1-6 6-4 6-3
(A)Rutger Cramer (NED) d. (WC)Hugo Largo (ESP) 6-3 6-2
(8)Jorge Martinez Martinez (ESP) d. Gil Uwe Grund (GER) 6-4 6-2
Javier Amantegui (ESP) d. Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP) 6-3 6-1
Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP) d. Luis Diego Chavez Villalpando (ESP) 7-6(4) 6-2
(12)Ivan Gomez Mantilla (ESP) d. Guanarteme Nuez Delgado (ESP) 7-5 6-1

Round 2
Alberto Caceres Casas (ESP) d. (1)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) 6-3 3-0 ret.
(15)Alejandro Artunedo (ESP) d. Piercarlo Bianciardi (MEX) 7-6(3) 3-6 6-0
(2)Marc Garcia-Roman (ESP) d. Rudolfs Mednis (LAT) w/o
Martin Beran (CAN) d. (9)Tomas Builes (COL) 6-4 6-1
(3)Dariusz Lipka (POL) d. Inigo Santos-Fernandez (ESP) 6-2 6-2
Antonio Cembellin Prieto (ESP) d. (14)Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 4-6 7-5 6-2
(4)Pedro Dominguez Alonso (ESP) d. David Redondo Pereira (ESP) 6-2 6-1
Tomas Fernandez (ARG) d. Roberto Herrero Araguas (ESP) 3-6 6-3 6-0
(5)Ilya Vasilyev (RUS) d. Pavel Lipka (POL) 7-5 6-3
(11)Jaume Pla Malfeito (ESP) d. Sergio Redondo Pereira (ESP) 7-6(3) 6-2
Alejandro Ibanez Gallego (ESP) d. (6)Borja Rodriguez Manzano (ESP) 4-6 6-4 ret.
(10)Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) d. Danyal Sualehe (POR) 7-6(6) 6-3
(7)Alberto Santos Bravo (ESP) d. Guillermo Nicolas (ESP) 2-6 7-5 6-0
(A)Rutger Cramer (NED) d. Alvaro Terron Gonzalez (ESP) 6-4 6-4
(8)Jorge Martinez Martinez (ESP) d. Javier Amantegui (ESP) 6-1 6-3
(12)Ivan Gomez Mantilla (ESP) d. Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP) 6-2 4-6 6-3

Round 3
(15)Alejandro Artunedo (ESP) d. Alberto Caceres Casas (ESP) 3-6 6-3 6-4
(2)Marc Garcia-Roman (ESP) d. Martin Beran (CAN) 6-1 6-2
(3)Dariusz Lipka (POL) d. Antonio Cembellin Prieto (ESP) 6-2 7-5
(4)Pedro Dominguez Alonso (ESP) d. Tomas Fernandez (ARG) 6-3 6-1
(5)Ilya Vasilyev (RUS) d. (11)Jaume Pla Malfeito (ESP) 6-1 6-2
(10)Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) d. Alejandro Ibanez Gallego (ESP) 6-1 6-1
(7)Alberto Santos Bravo (ESP) d. (A)Rutger Cramer (NED) 6-1 6-4
(12)Ivan Gomez Mantilla (ESP) d. (8)Jorge Martinez Martinez (ESP) 1-6 6-1 6-1

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Andrei Ciumac (MDA)
2. Barkin Yalcinkale (TUR)
3. Plamen Milushev (BUL)
4. Yvo Panak (CZE)
5. Maxim Dmitriev (RUS)
6. Anton Desyatnik (RUS)

Round 1
(1)Andrei Ciumac (MDA) bye  
Ricardo Chile-Fonte (CUB) d. Vladislav Gorodetsky (UKR) 6-3 6-3
Aleksandar Vukic (AUS) bye  
Arthur Bedel (FRA) bye  
(2)Barkin Yalcinkale (TUR) bye  
David Rennhak (GER) d. Yves Traber (SUI) 6-0 6-0
Tom Diederich (LUX) d. Verneri Tuomi (FIN) 6-4 6-4
Tristan Meraut (FRA) bye  
(3)Plamen Milushev (BUL) bye  
Mathieu Guenat (SUI) d. Go James Fukugaki (JPN) 6-1 6-2
Akinori Uchiumi (JPN) d. Andelko Blagojevic (SUI) 6-2 6-4
Andrey Pechkin (RUS) bye  
(4)Yvo Panak (CZE) bye  
Kento Tagashira (JPN) d. Dzianis Zhaunerchyk (BLR) 7-5 6-3
Luca Giacomelli (SUI) d. Bahtiyar Atabaev (TKM) 6-3 6-2
Jan Zednik (CZE) bye  
(5)Maxim Dmitriev (RUS) bye  
Atly Kurbanov (TKM) d. Maksim Zubkou (BLR) 4-6 6-1 6-3
Vasil Shandarov (BUL) d. Salar Saraydarpour (USA) 6-4 6-3
Timur Salbiev (RUS) bye  
(6)Anton Desyatnik (RUS) bye  
Denis Borisov (RUS) bye  
Vadim Chergov (BUL) d. Utsarg Grover (IND) 6-3 4-6 6-2
Aria Harajchi (SUI) bye  
Yuriy Rogusskiy (TKM) bye  
David Volfson (CAN) d. Scott Browne (AUS) 6-3 6-0
Giacomo Guelfo (ITA) bye  
Mika Julin (FIN) bye  
Gurbanberdi Gurbanberdiyev (TKM) bye  
Aleksandr Ernepesov (TKM) bye  
Georgiy Pochay (TKM) d. Egor Kuprin (RUS) 6-3 6-1
Janosch Kraenzle (SUI) bye  

Round 2
Ricardo Chile-Fonte (CUB) d. (1)Andrei Ciumac (MDA) 6-2 6-0
Aleksandar Vukic (AUS) d. Arthur Bedel (FRA) 6-1 6-3
(2)Barkin Yalcinkale (TUR) d. David Rennhak (GER) 6-1 6-1
Tristan Meraut (FRA) d. Tom Diederich (LUX) 6-2 2-6 6-2
Mathieu Guenat (SUI) d. (3)Plamen Milushev (BUL) 6-2 6-3
Andrey Pechkin (RUS) d. Akinori Uchiumi (JPN) 6-1 7-5
(4)Yvo Panak (CZE) d. Kento Tagashira (JPN) 6-3 6-1
Jan Zednik (CZE) d. Luca Giacomelli (SUI) 6-4 6-2
(5)Maxim Dmitriev (RUS) d. Atly Kurbanov (TKM) 7-6(1) 6-1
Timur Salbiev (RUS) d. Vasil Shandarov (BUL) 6-2 6-7(2) 6-4
(6)Anton Desyatnik (RUS) d. Denis Borisov (RUS) 6-1 6-1
Aria Harajchi (SUI) d. Vadim Chergov (BUL) 6-4 6-1
David Volfson (CAN) d. Yuriy Rogusskiy (TKM) 6-0 6-0
Mika Julin (FIN) d. Giacomo Guelfo (ITA) 7-6(4) 6-2
Aleksandr Ernepesov (TKM) d. Gurbanberdi Gurbanberdiyev (TKM) 6-2 6-3
Janosch Kraenzle (SUI) d. Georgiy Pochay (TKM) 7-6(6) 6-4

Round 3
Ricardo Chile-Fonte (CUB) d. Aleksandar Vukic (AUS) 1-6 7-5 7-6(2)
Tristan Meraut (FRA) d. (2)Barkin Yalcinkale (TUR) 6-3 6-3
Mathieu Guenat (SUI) d. Andrey Pechkin (RUS) 6-3 6-3
(4)Yvo Panak (CZE) d. Jan Zednik (CZE) 6-3 6-1
(5)Maxim Dmitriev (RUS) d. Timur Salbiev (RUS) 6-2 6-3
(6)Anton Desyatnik (RUS) d. Aria Harajchi (SUI) 6-3 6-0
David Volfson (CAN) d. Mika Julin (FIN) 7-5 6-1
Aleksandr Ernepesov (TKM) d. Janosch Kraenzle (SUI) 6-2 6-1

BRAZIL F3 FUTURES - ITAJAI | COLOMBIA F2 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F15 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | FRANCE F8 FUTURES - ANGERS | GREAT BRITAIN F9 FUTURES - BOURNEMOUTH | GREECE F7 FUTURES - HERAKLION | IRAN F6 FUTURES - KISH | ITALY F11 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KOREA F1 FUTURES - SEOUL | MEXICO F1 FUTURES - QUERETARO | SPAIN F6 FUTURES - MADRID | TURKEY F13 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN

UZBEKISTAN F2 FUTURES - NAMANGAN Qualifying 

Singles
Seeds:
1. Vitaliy Kachanovskiy (RUS)
2. Sanjar Fayziev (UZB)
3. Vaja Uzakov (UZB)
4. Fedor Chervyakov (RUS)
5. Sergey Shipilov (UZB)
6. Evgeny Elistratov (RUS)
7. Batyr Sapaev (UZB)
8. Stanislav Korshunov (RUS)

Round 1
Artur Dubinski (BLR) d. (1)Vitaliy Kachanovskiy (RUS) 7-6(4) 6-0
(10)Vitaly Kozyukov (RUS) d. Oybek Abdurahimov (UZB) 6-2 6-0
(2)Sanjar Fayziev (UZB) d. Sardor Rakhimov (UZB) 6-3 6-4
(13)Antoine Walch (FRA) d. (WC)Sharobiddin Abzalov (UZB) 6-3 6-4
Adam Majchrowicz (POL) d. (3)(WC)Vaja Uzakov (UZB) 6-4 6-4
(9)Andrey Saveliev (RUS) d. Odil Akramov (UZB) 6-4 6-2
(4)Fedor Chervyakov (RUS) d. (WC)Grigoriy Reytman (UZB) 6-7(3) 6-4 6-2
Rasul Akhmadaliev (UZB) d. (12)Aliaksandr Halinko (BLR) 7-6(10) 1-6 6-3
(5)Sergey Shipilov (UZB) d. Abror Isakov (UZB) 0-6 7-5 6-4
(11)Kaysar Bekimov (KAZ) d. (WC)Shohruh Abdumalikov (UZB) 6-3 6-4
(6)Evgeny Elistratov (RUS) d. (WC)Azizhon Turgunov (UZB) 6-1 6-1
(14)Anton Dubrov (BLR) d. (WC)Saida'Lo Saidkarimov (UZB) 6-7(5) 6-3 7-6(8)
(7)Batyr Sapaev (UZB) d. Mikhail Esipov (UZB) 7-6(4) 7-6(7)
Sardor Pulatov (UZB) d. (16)Kuatbek Abiyev (KAZ) 6-2 7-5
Pavel Tsoy (UZB) d. (8)Stanislav Korshunov (RUS) 3-6 7-5 6-4
Sanetulla Kutybaev (UZB) d. (15)Sagadat Ayap (KAZ) 6-1 7-5

Round 2
(10)Vitaly Kozyukov (RUS) d. Artur Dubinski (BLR) 6-2 6-3
(13)Antoine Walch (FRA) d. (2)Sanjar Fayziev (UZB) 6-2 2-0 ret.
(9)Andrey Saveliev (RUS) d. Adam Majchrowicz (POL) 6-4 6-3
(4)Fedor Chervyakov (RUS) d. Rasul Akhmadaliev (UZB) 6-4 6-4
(5)Sergey Shipilov (UZB) d. (11)Kaysar Bekimov (KAZ) 6-1 6-2
(6)Evgeny Elistratov (RUS) d. (14)Anton Dubrov (BLR) 6-3 6-4
(7)Batyr Sapaev (UZB) d. Sardor Pulatov (UZB) 6-2 6-3
Sanetulla Kutybaev (UZB) d. Pavel Tsoy (UZB) 6-3 7-5