HeavyTopspin.com | Twitter

tennisabstract.com beta

 

Last update: Wed Apr 16 07:38:23 2014 GMT

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI 

Singles
Seeds:
1. Thales Turini (BRA)
2. Fabricio Neis (BRA)
3. Leonardo Kirche (BRA)
4. Andre Miele (BRA)
5. Martin Cuevas (URU)
6. Nicolas Kicker (ARG)
7. Caio Zampieri (BRA)
8. Daniel Dutra Da Silva (BRA)

1st Round
(1)Thales Turini (BRA) d. Rodrigo Senattore (URU) 6-3 6-1
(WC)Joao Menezes (BRA) d. Juan Manuel Matute (ARG) 6-3 6-3
(q)Tomas Iriarte (ARG) d. (WC)Andre Baran (BRA) 6-4 6-3
(8)Daniel Dutra Da Silva (BRA) d. Orlando Luz (BRA) 7-5 6-0
Eduardo Dischinger (BRA) d. (4)Andre Miele (BRA) 3-6 7-6(6) 7-6(6)
Carlos Eduardo Severino (BRA) d. (WC)Eduardo Russi (BRA) 6-2 6-1
(q)Mariano Kestelboim (ARG) d. (q)Nicolas Cavalheiro (BRA) 6-3 6-3
(5)Martin Cuevas (URU) d. (q)Joao Walendowsky (BRA) 6-1 6-4
Alexandre Tsuchiya (BRA) d. (6)Nicolas Kicker (ARG) 6-1 6-4
(q)Rodrigo Arus (URU) d. Osni Junior (BRA) 6-0 6-1
Benjamin Ugarte (CHI) d. Augusto Laranja (BRA) 6-2 6-3
(3)Leonardo Kirche (BRA) d. Gonzalo Villanueva (ARG) 6-1 6-3
(7)Caio Zampieri (BRA) d. (q)Oscar Jose Gutierrez (BRA) 6-3 6-2
Idio Escobar (BRA) d. (q)Filipe Brandao (BRA) 4-6 6-2 6-2
Caio Silva (BRA) d. (q)Artur Completo (POR) 4-6 6-4 6-1
(WC)Nicolas Santos (BRA) d. (2)Fabricio Neis (BRA) 6-2 6-2

2nd Round
(1)Thales Turini (BRA) vs (WC)Joao Menezes (BRA)
(q)Tomas Iriarte (ARG) vs (8)Daniel Dutra Da Silva (BRA)
Eduardo Dischinger (BRA) vs Carlos Eduardo Severino (BRA)
(q)Mariano Kestelboim (ARG) vs (5)Martin Cuevas (URU)
Alexandre Tsuchiya (BRA) vs (q)Rodrigo Arus (URU)
Benjamin Ugarte (CHI) vs (3)Leonardo Kirche (BRA)
(7)Caio Zampieri (BRA) vs Idio Escobar (BRA)
Caio Silva (BRA) vs (WC)Nicolas Santos (BRA)

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

CHINA F5 FUTURES - CHENGDU 

Singles
Seeds:
1. Di Wu (CHN)
2. Ze Zhang (CHN)
3. Tim Puetz (GER)
4. Shuichi Sekiguchi (JPN)
5. Yasutaka Uchiyama (JPN)
6. Liang-Chi Huang (TPE)
7. Borna Coric (CRO)
8. Dzmitry Zhyrmont (BLR)

1st Round
(1)Di Wu (CHN) vs Jui-Chen Hung (TPE)
(q)Aoxiong Wang (CHN) vs Zhe Li (CHN)
(WC)Zhizhen Zhang (CHN) vs Hiroki Kondo (JPN)
(8)Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Chieh-Fu Wang (TPE) 7-6(4) 6-4
(3)Tim Puetz (GER) d. Daniel Nguyen (USA) 6-4 6-3
(q)Zhao Cai (CHN) vs (q)Oliver Anderson (AUS)
Ilya Ivashka (BLR) d. Yan Bai (CHN) 7-6(4) 2-0 ret.
Roberto Ortega-Olmedo (ESP) vs (5)Yasutaka Uchiyama (JPN)
(7)Borna Coric (CRO) vs (q)Romain Dauzet (FRA)
Victor Baluda (RUS) d. (WC)Aoran Wang (CHN) 6-1 6-4
(WC)Xin Gao (CHN) vs (q)Chuhan Wang (CHN)
Yuichi Ito (JPN) vs (4)Shuichi Sekiguchi (JPN)
(6)Liang-Chi Huang (TPE) vs John Millman (AUS)
(q)Hao Zhang (CHN) vs Mao-Xin Gong (CHN)
(q)Bowen Ouyang (CHN) vs (WC)Changwei Peng (CHN)
(q)Siyu Liu (CHN) vs (2)Ze Zhang (CHN)

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA 

Singles
Seeds:
1. Carlos Salamanca (COL)
2. Arthur De Greef (BEL)
3. Michael Quintero (COL)
4. Fabiano De Paula (BRA)
5. Eduardo Struvay (COL)
6. Facundo Mena (ARG)
7. Mateo Nicolas Martinez (ARG)
8. Felipe Mantilla (COL)

1st Round
(1)Carlos Salamanca (COL) vs Matias Rodolfo Buchhass (ARG)
(q)Mateo Andres Ruiz Naranjo (COL) d. Duilio Vallebuona (PER) 7-6(2) 7-5
Alex Llompart (PUR) d. (q)Javier Nunez (COL) 6-2 6-4
(8)Felipe Mantilla (COL) d. (q)Pedro Pablo Ruiz Naranjo (COL) 6-2 6-3
(4)Fabiano De Paula (BRA) d. (q)Manuel Barroetavena (ARG) 6-0 6-1
Daniel Elahi Galan Riveros (COL) d. (WC)Manuel Arias (COL) 6-4 3-6 6-4
(q)Federico Zeballos (BOL) d. Damon Gooch (RSA) 2-6 6-4 6-3
(7)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (WC)Jose Fernando Carvajal Torres (COL) 4-6 6-0 6-2
(6)Facundo Mena (ARG) d. (WC)Magin Ortiga (COL) 6-2 6-3
Tomas Buchhass (ARG) d. (WC)Juan Montes (COL) 6-2 6-3
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. (q)Felipe Rojas (COL) 6-4 6-4
(3)Michael Quintero (COL) d. Pedro Bernardi (BRA) 6-3 6-4
(5)Eduardo Struvay (COL) d. Sergio Monges (PER) 7-5 7-6(2)
Felipe Escobar (COL) d. Alejandro Mendoza (BOL) 7-5 7-5
(q)Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER) d. (q)Steffen Zornosa (COL) 6-2 6-3
(2)Arthur De Greef (BEL) d. Ryusei Makiguchi (JPN) 6-7(5) 6-2 6-2

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH 

Singles
Seeds:
1. Germain Gigounon (BEL)
2. Aslan Karatsev (RUS)
3. Karim Hossam (EGY)
4. Steven Moneke (GER)
5. Marek Michalicka (CZE)
6. Mazen Osama (EGY)
7. Constant Lestienne (FRA)
8. Danilo Petrovic (SRB)

1st Round
(1)Germain Gigounon (BEL) vs Baris Erguden (TUR)
Yannick Vandenbulcke (BEL) vs Elias Ymer (SWE)
(WC)Jack Oswald (GBR) vs (WC)Arturs Lazdins (LAT)
(q)Mathieu Perchicot (FRA) vs (6)Mazen Osama (EGY)
(3)Karim Hossam (EGY) vs Issam Haitham Taweel (SYR)
Tomislav Jotovski (MKD) d. Milos Sekulic (SWE) 6-3 6-7(5) 6-1
Henrik Sillanpaa (FIN) vs (q)Mark Vervoort (NED)
(5)Marek Michalicka (CZE) d. (q)Libor Salaba (CZE) 6-1 2-6 6-4
(8)Danilo Petrovic (SRB) d. (q)Ilija Vucic (SRB) 7-6(5) 4-6 6-3
(q)Thomas Statzberger (AUT) vs Tuna Altuna (TUR)
Karim-Mohamed Maamoun (EGY) vs (q)Anil Yuksel (TUR)
(q)Antoine Richard (CAN) vs (4)Steven Moneke (GER)
(7)Constant Lestienne (FRA) d. (q)Francesco Garzelli (ITA) 6-3 6-4
(WC)Roberto Affonso Neto (ITA) vs (WC)Ahmed Chaudary (PAK)
Gleb Sakharov (FRA) d. Alexander Zhurbin (RUS) 4-6 6-2 6-3
(2)Aslan Karatsev (RUS) d. Michael Bois (FRA) 6-2 6-3

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

GREECE F6 FUTURES - HERAKLION 

Singles
Seeds:
1. Adrian Sikora (SVK)
2. Michal Konecny (CZE)
3. Carlos Gomez-Herrera (ESP)
4. Ricardo Rodriguez (VEN)
5. Alexander Ward (GBR)
6. Dimitar Kuzmanov (BUL)
7. Tristan Lamasine (FRA)
8. Rudy Coco (FRA)

1st Round
(1)Adrian Sikora (SVK) d. Elie Rousset (FRA) 7-5 6-4
(q)Nikolaos Kokkotas (GRE) vs Neil Pauffley (GBR)
Gregoire Barrere (FRA) vs Sebastien Boltz (FRA)
(WC)Charalampos Kapogiannis (GRE) vs (8)Rudy Coco (FRA)
(3)Carlos Gomez-Herrera (ESP) vs (q)Ervin Eleskovic (SWE)
Torsten Wietoska (GER) vs (q)Harry Meehan (GBR)
(q)Srdjan Jakovljevic (SRB) vs Dejan Katic (SRB)
(7)Tristan Lamasine (FRA) d. (q)Ryota Kishi (JPN) 6-1 6-4
(6)Dimitar Kuzmanov (BUL) vs (WC)Christopher Heyman (BEL)
(WC)Konstantinos Mikos (GRE) vs (q)Daniel Masur (GER)
Andrea Basso (ITA) d. Robin Stanek (CZE) 7-5 7-5
(WC)Djordje Djokovic (SRB) vs (4)Ricardo Rodriguez (VEN)
(5)Alexander Ward (GBR) vs Cameron Norrie (GBR)
(q)Adam Chadaj (POL) d. Florian Barth (GER) 7-6(4) 6-4
(q)David Simunek (CZE) vs Tom Kocevar-Desman (SLO)
Evan Song (USA) vs (2)Michal Konecny (CZE)

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

IRAN F5 FUTURES - KISH 

Singles
Seeds:
1. Toni Androic (CRO)
2. Martin Vaisse (FRA)
3. Alexis Musialek (FRA)
4. Vadim Alekseenko (UKR)
5. Colin Van Beem (NED)
6. Kevin Kaczynski (GER)
7. Marko Danis (SVK)
8. Alexandr Kushakov (UKR)

1st Round
(1)Toni Androic (CRO) d. (WC)Jerome Inzerillo (FRA) 6-4 6-3
Anoosha Shahgholi (IRI) d. (WC)Omid Souri (IRI) 6-4 ret.
(q)Alberto Cammarata (ITA) d. Adriano Quinti (GER) 6-0 6-0
(8)Alexandr Kushakov (UKR) d. (q)Maximilian Mann (AUT) 6-1 3-6 6-3
(4)Vadim Alekseenko (UKR) d. (q)Amirvala Madanchi (IRI) 6-1 6-2
(q)Akash Wagh (IND) d. (LL)Kianosh Fakharzadeh (IRI) 6-2 6-0
Mateo Faber (CRO) d. (q)Vahid Rezaei (IRI) 6-0 6-0
(5)(q)Colin Van Beem (NED) d. (WC)Christian Plattes (GER) 6-1 6-2
Antonio Terzo (ITA) d. (6)Kevin Kaczynski (GER) 6-4 7-5
(q)Leo Julien Sebaoun (JPN) d. Stefan Merunka (CRO) 6-1 6-1
Luca Pancaldi (ITA) d. Matias Franco Descotte (ARG) 6-3 3-6 6-1
(3)Alexis Musialek (FRA) d. (q)Maxi Pongratz (AUT) 6-4 6-4
(7)Marko Danis (SVK) d. Ronak Manuja (IND) 4-6 6-1 1-0 ret.
Matias Castro (ARG) d. (WC)Hamid Reza Nadaf (IRI) 3-6 6-4 6-4
Nikolas Walterscheid-Tukic (GER) d. Goran Markovic (SRB) 6-1 6-1
(2)Martin Vaisse (FRA) d. Joel Kincaid (USA) 6-1 6-1

2nd Round
(1)Toni Androic (CRO) vs Anoosha Shahgholi (IRI)
(q)Alberto Cammarata (ITA) vs (8)Alexandr Kushakov (UKR)
(4)Vadim Alekseenko (UKR) vs (q)Akash Wagh (IND)
Mateo Faber (CRO) vs (5)(q)Colin Van Beem (NED)
Antonio Terzo (ITA) vs (q)Leo Julien Sebaoun (JPN)
Luca Pancaldi (ITA) vs (3)Alexis Musialek (FRA)
(7)Marko Danis (SVK) vs Matias Castro (ARG)
Nikolas Walterscheid-Tukic (GER) vs (2)Martin Vaisse (FRA)

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA 

Singles
Seeds:
1. Jordi Samper-Montana (ESP)
2. Stefano Travaglia (ITA)
3. Salvatore Caruso (ITA)
4. Roberto Marcora (ITA)
5. Joris De Loore (BEL)
6. Matteo Donati (ITA)
7. Enrico Burzi (ITA)
8. Laurent Lokoli (FRA)

1st Round
(1)Jordi Samper-Montana (ESP) d. Pietro Rondoni (ITA) 6-4 7-5
Riccardo Sinicropi (ITA) d. Pablo Galdon (ARG) 6-3 7-6(4)
Alessandro Petrone (ITA) d. Filippo Leonardi (ITA) 4-6 7-6(1) 7-6(3)
(6)Matteo Donati (ITA) d. Quentin Halys (FRA) 6-4 6-3
(4)Roberto Marcora (ITA) d. (q)Damiano Di Ienno (ITA) 6-1 6-4
Maxime Hamou (FRA) d. (q)Giorgio Portaluri (ITA) 6-0 6-4
(WC)Stefano Napolitano (ITA) d. Dino Marcan (CRO) 6-4 6-2
(7)(q)Enrico Burzi (ITA) d. David Vega Hernandez (ESP) 6-4 6-4
(5)Joris De Loore (BEL) d. (WC)Lorenzo Carera (ITA) 6-2 6-2
(q)Goncalo Oliveira (POR) d. Maxime Chazal (FRA) 7-6(4) 4-6 6-3
Marco Bortolotti (ITA) d. (q)Ljubomir Celebic (MNE) 7-5 6-3
(3)(q)Salvatore Caruso (ITA) d. Edoardo Eremin (ITA) 6-1 6-3
(8)Laurent Lokoli (FRA) d. (WC)Filippo Baldi (ITA) 6-3 6-4
Johan Sebastien Tatlot (FRA) d. (q)Francesco Vilardo (ITA) 4-6 6-4 6-1
Albert Alcaraz Ivorra (ESP) d. (WC)Yanik Kaelin (SUI) 6-0 6-1
(q)Giacomo Oradini (ITA) d. (2)Stefano Travaglia (ITA) 6-4 6-2

2nd Round
(1)Jordi Samper-Montana (ESP) vs Riccardo Sinicropi (ITA)
Alessandro Petrone (ITA) vs (6)Matteo Donati (ITA)
(4)Roberto Marcora (ITA) vs Maxime Hamou (FRA)
(WC)Stefano Napolitano (ITA) vs (7)(q)Enrico Burzi (ITA)
(5)Joris De Loore (BEL) vs (q)Goncalo Oliveira (POR)
Marco Bortolotti (ITA) vs (3)(q)Salvatore Caruso (ITA)
(8)Laurent Lokoli (FRA) vs Johan Sebastien Tatlot (FRA)
Albert Alcaraz Ivorra (ESP) vs (q)Giacomo Oradini (ITA)

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT 

Singles
Seeds:
1. Alexander Lobkov (RUS)
2. Ivan Nedelko (RUS)
3. Vladimir Ivanov (EST)
4. Denis Yevseyev (KAZ)
5. Filip Horansky (SVK)
6. Yaraslau Shyla (BLR)
7. Daniiar Duldaev (KGZ)
8. Andrei Vasilevski (BLR)

1st Round
(1)Alexander Lobkov (RUS) d. Aleksandr Ivanovich Spirin (RUS) 6-0 6-1
David Estruch (ESP) d. (LL)Andrei Novikov (BLR) 6-2 6-1
Andrei Plotniy (RUS) d. Peter Goldsteiner (AUT) 6-3 6-4
(6)Yaraslau Shyla (BLR) d. (q)Giorgi Javakhishvili (GEO) 6-2 6-3
(WC)Roman Khassanov (KAZ) d. (q)Iskander Davutov (UZB) 6-2 6-1
Aleksandre Metreveli (GEO) d. (q)Kuatbek Abiyev (KAZ) 6-1 6-2
Ronald Slobodchikov (RUS) d. (q)George Tsivadze (GEO) 6-2 3-0 ret.
(5)Filip Horansky (SVK) d. Ilia Shatskiy (RUS) 6-1 6-3
(q)Alan Bzarov (RUS) d. (7)Daniiar Duldaev (KGZ) 7-6(2) 1-6 6-4
(8)Andrei Vasilevski (BLR) d. (LL)Sagadat Ayap (KAZ) 6-2 6-1
Dmytro Badanov (UKR) d. (q)Andrei Soltoianu (MDA) 7-6(4) 6-3
(3)Vladimir Ivanov (EST) d. (WC)Kaysar Bekimov (KAZ) 6-1 6-0
(4)Denis Yevseyev (KAZ) d. (q)Sanetulla Kutybaev (UZB) 6-4 5-7 6-2
Kirill Dmitriev (RUS) d. Yan Sabanin (RUS) 6-4 6-3
(WC)Serizhan Yessenbekov (KAZ) d. Pavel Filin (BLR) 6-1 6-3
(2)Ivan Nedelko (RUS) d. (q)Ilya Lebedev (RUS) 6-3 6-0

2nd Round
(1)Alexander Lobkov (RUS) vs David Estruch (ESP)
Andrei Plotniy (RUS) vs (6)Yaraslau Shyla (BLR)
(WC)Roman Khassanov (KAZ) vs Aleksandre Metreveli (GEO)
Ronald Slobodchikov (RUS) vs (5)Filip Horansky (SVK)
(q)Alan Bzarov (RUS) vs (8)Andrei Vasilevski (BLR)
Dmytro Badanov (UKR) vs (3)Vladimir Ivanov (EST)
(4)Denis Yevseyev (KAZ) vs Kirill Dmitriev (RUS)
(WC)Serizhan Yessenbekov (KAZ) vs (2)Ivan Nedelko (RUS)

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

QATAR F3 FUTURES - DOHA 

Singles
Seeds:
1. Ti Chen (TPE)
2. Oliver Golding (GBR)
3. Antal Van Der Duim (NED)
4. Ivo Klec (SVK)
5. Ashley Hewitt (GBR)
6. Adrien Bossel (SUI)
7. Jaime Pulgar-Garcia (ESP)
8. James Marsalek (GBR)

1st Round
(1)Ti Chen (TPE) d. Javier Pulgar-Garcia (ESP) 6-2 7-5
(q)Jelle Sels (NED) d. (q)Omar Al Awadhy (UAE) 6-2 6-4
(q)Michael Geerts (BEL) d. (WC)Ali Al-Saygh (QAT) 6-1 6-0
Pietro Licciardi (ITA) d. (8)James Marsalek (GBR) 6-3 4-6 6-2
(3)Antal Van Der Duim (NED) d. (q)Gabor Borsos (HUN) 7-5 6-0
Matija Pecotic (CRO) d. Lorenzo Frigerio (ITA) 6-4 0-6 7-6(2)
(q)Robin Olin (SWE) d. Matthieu Roy (FRA) 6-3 6-3
Joshua Ward-Hibbert (GBR) d. (5)Ashley Hewitt (GBR) 6-2 6-7(7) 6-3
(6)Adrien Bossel (SUI) d. (WC)Mousa Shanan Zayed (QAT) 6-3 6-2
Jonas Merckx (BEL) d. (WC)Mubarak Al Harrasi (QAT) 6-0 6-2
(q)Federico Maccari (ITA) d. (q)Mohamed Shabib (DEN) 6-3 6-3
(4)Ivo Klec (SVK) d. Jacob Adaktusson (SWE) 3-6 6-1 6-1
(7)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. Evgeny Karlovskiy (RUS) 7-6(3) 6-1
Patrik Rosenholm (SWE) d. Sander Gille (BEL) 7-5 6-3
Ruan Roelofse (RSA) d. (WC)Jassem Al Zeyara (QAT) 6-0 6-0
(2)Oliver Golding (GBR) d. (q)Michael Mmoh (USA) 6-3 6-3

2nd Round
(1)Ti Chen (TPE) vs (q)Jelle Sels (NED)
(q)Michael Geerts (BEL) vs Pietro Licciardi (ITA)
(3)Antal Van Der Duim (NED) vs Matija Pecotic (CRO)
(q)Robin Olin (SWE) vs Joshua Ward-Hibbert (GBR)
(6)Adrien Bossel (SUI) vs Jonas Merckx (BEL)
(q)Federico Maccari (ITA) vs (4)Ivo Klec (SVK)
(7)Jaime Pulgar-Garcia (ESP) vs Patrik Rosenholm (SWE)
Ruan Roelofse (RSA) vs (2)Oliver Golding (GBR)

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI 

Singles
Seeds:
1. Yannick Mertens (BEL)
2. Maxime Authom (BEL)
3. Adam Pavlasek (CZE)
4. Stanislav Vovk (RUS)
5. Robin Kern (GER)
6. Hugo Nys (FRA)
7. Dusan Lojda (CZE)
8. Miki Jankovic (SRB)

1st Round
(1)(WC)Yannick Mertens (BEL) vs Remi Boutillier (FRA)
(LL)Anton Desyatnik (RUS) vs (q)Mats Moraing (GER)
(q)Leon Schutt (GER) vs Andreas Mies (GER)
(q)Henrique Sousa (POR) vs (6)Hugo Nys (FRA)
(4)Stanislav Vovk (RUS) vs (q)Matteo Marfia (ITA)
(q)Adrian Bodmer (SUI) vs Maxime Tchoutakian (FRA)
Julien Demois (FRA) vs (LL)Simeon Rossier (SUI)
(8)Miki Jankovic (SRB) d. Jan Kuncik (CZE) 3-6 7-6(6) 6-3
(5)Robin Kern (GER) d. Janis Podzus (LAT) 6-3 6-4
(q)Nuno Deus (POR) vs (q)Luca Margaroli (SUI)
(q)Eric Fomba (FRA) vs Martins Podzus (LAT)
Alexis Klegou (BEN) vs (3)Adam Pavlasek (CZE)
(7)Dusan Lojda (CZE) d. (WC)Sergei Bubka (UKR) 6-3 6-1
Franjo Raspudic (CRO) d. Julien Dubail (BEL) 6-0 6-4
Tom Schonenberg (GER) vs (WC)Robert Ziganshin (RUS)
(2)Maxime Authom (BEL) d. (WC)Kaya Gore (TUR) 6-0 6-0

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) 

Singles
Seeds:

BRAZIL F2 FUTURES - ITAJAI | CHINA F5 FUTURES - CHENGDU | COLOMBIA F1 FUTURES - PEREIRA | EGYPT F14 FUTURES - SHARM EL SHEIKH | GREECE F6 FUTURES - HERAKLION | IRAN F5 FUTURES - KISH | ITALY F10 FUTURES - SANTA MARGHERITA DI PULA | KAZAKHSTAN F6 FUTURES - SHYMKENT | QATAR F3 FUTURES - DOHA | TURKEY F12 FUTURES - ANTALYA - BELCONTI | USA F12 FUTURES (TOURNAMENT REMOVED) - OKLAHOMA CITY, OK (TOURNAMENT REMOVED) | UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI

UZBEKISTAN F1 FUTURES - KARSHI 

Singles
Seeds:
1. Denys Molchanov (UKR)
2. Piotr Gadomski (POL)
3. Sam Barry (IRL)
4. Denis Matsukevitch (RUS)
5. Markos Kalovelonis (GRE)
6. Sarvar Ikramov (UZB)
7. Mikhail Vaks (RUS)
8. Vladimir Uzhylovsky (UKR)

1st Round
(1)Denys Molchanov (UKR) d. (q)Adam Majchrowicz (POL) 6-2 6-4
(WC)Roman Safiullin (RUS) d. Sanjar Fayziev (UZB) 6-7(4) 6-1 7-6(5)
(q)Artur Dubinski (BLR) d. (q)Grigoriy Reytman (UZB) 6-1 6-2
(8)Vladimir Uzhylovsky (UKR) d. Vaja Uzakov (UZB) 6-3 7-6(4)
(3)Sam Barry (IRL) d. Sergey Shipilov (UZB) 6-3 6-0
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB) d. (q)Oybek Abdurahimov (UZB) 7-6(6) 7-6(2)
(q)Mikhail Esipov (UZB) d. (WC)Omadbek Bobokulov (UZB) 6-2 6-1
(6)Sarvar Ikramov (UZB) d. Vitaliy Kachanovskiy (RUS) 4-6 6-0 6-4
(7)Mikhail Vaks (RUS) d. (q)Azizbek Lukmanov (UZB) 6-3 0-6 6-3
Temur Ismailov (UZB) d. (WC)Khumoun Sultanov (UZB) 6-7(6) 6-2 6-1
(q)Rasul Akhmadaliev (UZB) d. (q)Saida'Lo Saidkarimov (UZB) 6-3 3-6 7-6(3)
(4)Denis Matsukevitch (RUS) d. (WC)Djurabeck Karimov (UZB) 6-2 6-3
(5)Markos Kalovelonis (GRE) d. Aliaksandr Halinko (BLR) 7-5 6-2
Fedor Chervyakov (RUS) d. Pavel Tsoy (UZB) 7-6(6) 2-6 6-4
Batyr Sapaev (UZB) d. (LL)Khumoun Abdumalikov (UZB) 6-4 6-0
(2)Piotr Gadomski (POL) d. Romain Bauvy (FRA) 3-6 6-1 7-5

2nd Round
(1)Denys Molchanov (UKR) vs (WC)Roman Safiullin (RUS)
(q)Artur Dubinski (BLR) vs (8)Vladimir Uzhylovsky (UKR)
(3)Sam Barry (IRL) vs Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
(q)Mikhail Esipov (UZB) vs (6)Sarvar Ikramov (UZB)
(7)Mikhail Vaks (RUS) vs Temur Ismailov (UZB)
(q)Rasul Akhmadaliev (UZB) vs (4)Denis Matsukevitch (RUS)
(5)Markos Kalovelonis (GRE) vs Fedor Chervyakov (RUS)
Batyr Sapaev (UZB) vs (2)Piotr Gadomski (POL)