HeavyTopspin.com | Twitter

tennisabstract.com beta

 

Last update: Thu Apr 24 16:34:23 2014 GMT

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$10,000 Antalya 

Singles
Seeds:
1. Pei-Chi Lee (TPE)
2. Marcela Zacarias (MEX)
3. Victoria Rodriguez (MEX)
4. Natalia Orlova (RUS)
5. Daiana Negreanu (ROU)
6. Linda Prenkovic (GER)
7. Caroline Romeo (FRA)
8. Szabina Szlavikovics (HUN)

1st Round
Saray Sterenbach (ISR) d. (1)Pei-Chi Lee (TPE) 7-6(6) 6-4
(q)Huijie Li (CHN) d. Esen Kokce (TUR) 6-1 6-1
Risa Ushijima (JPN) d. (WC)Yasmin Gulman (TUR) 6-0 6-0
Victoria Muntean (FRA) d. (8)Szabina Szlavikovics (HUN) 7-5 3-6 6-3
(q)Lena Reichel (AUT) d. (4)Natalia Orlova (RUS) 6-3 6-4
Camila Fuentes (MEX) d. (q)Monique Belovukovic (AUS) 1-6 6-3 6-4
Sandra Honigova (CZE) d. Melissa Sehovic (BIH) 6-3 6-0
(6)Linda Prenkovic (GER) d. (q)Sadafmoh Tolibova (BLR) 6-2 6-2
(7)Caroline Romeo (FRA) d. (WC)Ksenia Gaydarzhi (RUS) 6-1 6-3
(q)Yulia Bryzgalova (RUS) d. Shakhlo Saidova (RUS) 6-3 3-0 ret.
Eleanor Dean (GBR) d. (q)Anastasiya Prenko (TKM) 6-0 6-2
(3)Victoria Rodriguez (MEX) d. (q)Anna Bondar (HUN) 6-2 6-7(5) 6-1
(WC)Tina Tehrani (USA) d. (5)Daiana Negreanu (ROU) 6-1 6-4
Mia Nicole Eklund (FIN) d. (WC)Anastasia Bukhanko (RUS) 6-4 6-4
Anastasia Vdovenco (MDA) d. (q)Daniela Ciobanu (MDA) 7-5 6-1
Deborah Kerfs (BEL) d. (2)Marcela Zacarias (MEX) 6-2 6-2

2nd Round
(q)Huijie Li (CHN) d. Saray Sterenbach (ISR) 6-2 6-2
Victoria Muntean (FRA) d. Risa Ushijima (JPN) 6-3 6-3
(q)Lena Reichel (AUT) d. Camila Fuentes (MEX) 6-2 6-4
(6)Linda Prenkovic (GER) d. Sandra Honigova (CZE) 6-0 3-0 ret.
(7)Caroline Romeo (FRA) d. (q)Yulia Bryzgalova (RUS) 6-4 6-4
Eleanor Dean (GBR) d. (3)Victoria Rodriguez (MEX) 7-6(6) 7-5
(WC)Tina Tehrani (USA) d. Mia Nicole Eklund (FIN) 2-0 ret.
Deborah Kerfs (BEL) d. Anastasia Vdovenco (MDA) 6-2 6-2

Quarterfinal
(q)Huijie Li (CHN) vs Victoria Muntean (FRA)
(q)Lena Reichel (AUT) vs (6)Linda Prenkovic (GER)
(7)Caroline Romeo (FRA) vs Eleanor Dean (GBR)
(WC)Tina Tehrani (USA) vs Deborah Kerfs (BEL)

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$10,000 Bangkok 

Singles
Seeds:
1. Nungnadda Wannasuk (THA)
2. Shweta Rana (IND)
3. Katharina Lehnert (PHI)
4. Natasha Palha (IND)
5. Rishika Sunkara (IND)
6. Xi-Yao Wang (CHN)
7. Michika Ozeki (JPN)
8. Hua-Chen Lee (TPE)

1st Round
Ayaka Okuno (JPN) d. (1)Nungnadda Wannasuk (THA) 6-3 6-1
(q)Plobrung Plipuech (THA) d. (q)Sasipa Permpanich (THA) 6-0 6-0
Chihiro Nunome (JPN) d. Nidhi Chilumula (IND) 6-0 6-0
(8)Hua-Chen Lee (TPE) d. Ho Ching Wu (HKG) 6-3 2-6 6-4
Varunya Wongteanchai (THA) d. (3)Katharina Lehnert (PHI) 6-2 5-7 7-5
(q)Kamonluk Kittitanom (THA) d. (q)Napharat Swangkaew (THA) 7-6(1) 3-6 6-4
Yurina Koshino (JPN) d. (WC)Chanikarn Silakul (THA) 6-1 6-3
Chun-Yan He (CHN) d. (6)Xi-Yao Wang (CHN) 6-4 6-4
(7)Michika Ozeki (JPN) d. (WC)Chompoothip Jandakate (THA) 6-2 6-2
Kyoka Okamura (JPN) d. (q)Jaruwadee Kaewma (THA) 6-3 6-4
(q)Maria Smith (USA) d. Chihiro Takayama (JPN) 6-3 6-1
(4)Natasha Palha (IND) d. (q)Deeon Mladin (AUS) 3-6 6-3 6-1
(5)Rishika Sunkara (IND) d. Emma Flood (NOR) 6-2 3-6 6-2
(WC)Patcharin Cheapchandej (THA) d. (WC)Chatchaya Sakchatchawan (THA) 6-1 6-1
Ashling Sumner (AUS) d. (q)Priyachanok Sukkanha (THA) 6-0 6-4
Fang Ying Xun (CHN) d. (2)Shweta Rana (IND) 6-1 6-0

2nd Round
Ayaka Okuno (JPN) d. (q)Plobrung Plipuech (THA) 6-2 6-2
Chihiro Nunome (JPN) d. (8)Hua-Chen Lee (TPE) 6-3 6-4
Varunya Wongteanchai (THA) d. (q)Kamonluk Kittitanom (THA) 7-6(8) 6-4
Yurina Koshino (JPN) d. Chun-Yan He (CHN) 6-0 6-1
(7)Michika Ozeki (JPN) d. Kyoka Okamura (JPN) 4-6 7-5 6-1
(4)Natasha Palha (IND) d. (q)Maria Smith (USA) 6-3 6-0
(WC)Patcharin Cheapchandej (THA) d. (5)Rishika Sunkara (IND) 6-1 1-6 6-4
Ashling Sumner (AUS) d. Fang Ying Xun (CHN) 6-7(2) 6-4 6-3

Quarterfinal
Ayaka Okuno (JPN) d. Chihiro Nunome (JPN) 6-2 6-4
Yurina Koshino (JPN) d. Varunya Wongteanchai (THA) 6-1 6-3
(4)Natasha Palha (IND) d. (7)Michika Ozeki (JPN) 6-3 6-4
Ashling Sumner (AUS) d. (WC)Patcharin Cheapchandej (THA) 6-2 6-2

Semifinal
Ayaka Okuno (JPN) vs Yurina Koshino (JPN)
(4)Natasha Palha (IND) vs Ashling Sumner (AUS)

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$10,000 Heraklion 

Singles
Seeds:
1. Despina Papamichail (GRE)
2. Polina Leykina (RUS)
3. Hilda Melander (SWE)
4. Marie Benoit (BEL)
5. Julia Stamatova (BUL)
6. Valentini Grammatikopoulou (GRE)
7. Maria Sakkari (GRE)
8. Julia Wachaczyk (GER)

1st Round
(1)(WC)Despina Papamichail (GRE) d. Agni Stefanou (GRE) 6-3 6-4
(q)Alice Bacquie (FRA) d. (WC)Anastasia Rentouli (GRE) 7-5 6-1
Natalia Siedliska (POL) d. (q)Ani Vangelova (BUL) 6-4 6-3
(6)(q)Valentini Grammatikopoulou (GRE) d. Natalie Proese (GER) 6-0 6-4
(4)Marie Benoit (BEL) d. (q)Alice Hall (FRA) 6-0 6-0
(WC)Stamatia Fafaliou (GRE) d. (q)Antonina Lysakova (RUS) 6-2 6-1
Vendula Zovincova (CZE) d. Malin Ulvefeldt (SWE) 6-2 6-2
(8)Julia Wachaczyk (GER) d. Francesca Palmigiano (ITA) 6-1 6-7(4) 7-6(2)
(7)Maria Sakkari (GRE) d. Luisa Marie Huber (GER) 6-1 6-1
Demi Schuurs (NED) d. Kelly Versteeg (NED) 6-2 6-1
(q)Raluca Georgiana Serban (ROU) d. (LL)Ekaterina Tsiklauri (RUS) 6-0 7-5
(3)Hilda Melander (SWE) d. Gabriela Van De Graaf (NED) 7-5 6-0
(q)Karina Isayan (RUS) d. (5)Julia Stamatova (BUL) 3-6 6-4 6-3
Kimberley Zimmermann (BEL) d. Michaela Frlicka (GER) 6-1 7-6(6)
Jacqueline Cabaj Awad (SWE) d. Lisa Ponomar (GER) 6-7(5) 6-3 7-6(2)
(q)Lou Brouleau (FRA) d. (2)(WC)Polina Leykina (RUS) 6-4 0-6 6-4

2nd Round
(1)(WC)Despina Papamichail (GRE) d. (q)Alice Bacquie (FRA) 6-1 6-3
(6)(q)Valentini Grammatikopoulou (GRE) d. Natalia Siedliska (POL) 6-4 6-0
(4)Marie Benoit (BEL) d. (WC)Stamatia Fafaliou (GRE) 6-1 6-1
(8)Julia Wachaczyk (GER) d. Vendula Zovincova (CZE) 6-3 6-2
(7)Maria Sakkari (GRE) d. Demi Schuurs (NED) 4-6 6-3 6-2
(3)Hilda Melander (SWE) d. (q)Raluca Georgiana Serban (ROU) 6-3 4-6 6-4
Kimberley Zimmermann (BEL) d. (q)Karina Isayan (RUS) 4-0 ret.
(q)Lou Brouleau (FRA) d. Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 6-4 3-0 ret.

Quarterfinal
(1)(WC)Despina Papamichail (GRE) vs (6)(q)Valentini Grammatikopoulou (GRE)
(4)Marie Benoit (BEL) vs (8)Julia Wachaczyk (GER)
(7)Maria Sakkari (GRE) vs (3)Hilda Melander (SWE)
Kimberley Zimmermann (BEL) vs (q)Lou Brouleau (FRA)

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$10,000 Santa Margherita Di Pula 

Singles
Seeds:
1. Andreea Mitu (ROU)
2. Olga Saez Larra (ESP)
3. Laetitia Sarrazin (FRA)
4. Manon Arcangioli (FRA)
5. Laura Schaeder (GER)
6. Estelle Cascino (FRA)
7. Tess Sugnaux (SUI)
8. Audrey Albie (FRA)

1st Round
(q)Anna Korzeniak (POL) d. (1)Andreea Mitu (ROU) 6-1 ret.
Chloe Paquet (FRA) d. (q)Camilla Scala (ITA) 6-1 7-6(5)
(WC)Alexandria Stiteler (USA) d. (q)Sara Eccel (ITA) 4-6 6-3 6-2
(6)Estelle Cascino (FRA) d. Harmony Tan (FRA) 6-3 6-4
Josephine Boualem (FRA) d. (3)Laetitia Sarrazin (FRA) 6-4 6-0
(q)Camille Cheli (FRA) d. Carla Touly (FRA) 5-7 6-3 6-4
(q)Janneke Wikkerink (NED) d. (q)Greys Moroder (ITA) 2-6 6-3 6-2
Jelena Ostapenko (LAT) d. (8)Audrey Albie (FRA) 7-6(3) 7-5
(7)Tess Sugnaux (SUI) d. (q)Carlotta Sartori (ITA) 6-2 7-6(3)
Stefana Andrei (ROU) d. Fiona Codino (FRA) 6-0 6-2
Ariadna Marti Riembau (ESP) d. (q)Lisa Bastianello (ITA) 2-6 6-1 7-6(3)
(4)Manon Arcangioli (FRA) d. (WC)Michelle Janis (GER) 6-2 6-2
(5)Laura Schaeder (GER) d. Manon Peral (FRA) 6-4 6-4
Rosalie Van Der Hoek (NED) d. (WC)Tatiana Pieri (ITA) 4-6 6-4 6-3
(WC)Miriana Tona (ITA) d. Stefanie Stemmer (GER) 6-3 6-1
Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) d. (2)Olga Saez Larra (ESP) 6-1 4-6 7-5

2nd Round
(q)Anna Korzeniak (POL) vs Chloe Paquet (FRA)
(WC)Alexandria Stiteler (USA) vs (6)Estelle Cascino (FRA)
Josephine Boualem (FRA) vs (q)Camille Cheli (FRA)
(q)Janneke Wikkerink (NED) vs Jelena Ostapenko (LAT)
(7)Tess Sugnaux (SUI) vs Stefana Andrei (ROU)
Ariadna Marti Riembau (ESP) vs (4)Manon Arcangioli (FRA)
(5)Laura Schaeder (GER) vs Rosalie Van Der Hoek (NED)
(WC)Miriana Tona (ITA) vs Yvonne Cavalle-Reimers (ESP)

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$10,000 Sharm El Sheikh 

Singles
Seeds:
1. Nuria Parrizas-Diaz (ESP)
2. Anna Morgina (RUS)
3. Alix Collombon (FRA)
4. Elena-Teodora Cadar (ROU)
5. Katy Dunne (GBR)
6. Pia Konig (AUT)
7. Valeria Prosperi (ITA)
8. Amy Bowtell (IRL)

1st Round
(1)Nuria Parrizas-Diaz (ESP) d. (WC)Claudia Williams (NZL) 6-2 6-3
(q)Eden Silva (GBR) d. Chantelle Rigozzi (AUS) 6-1 6-2
Emma Laine (FIN) d. Anna Bogoslavets (UKR) 6-0 6-2
Harriet Dart (GBR) d. (5)Katy Dunne (GBR) 6-2 6-2
(3)Alix Collombon (FRA) d. Xiaorong Dong (CHN) 6-1 7-5
Yuka Mori (JPN) d. Dejana Radanovic (SRB) 6-1 2-6 7-5
Ekaterina Tretyak (RUS) d. (WC)Sabrina Bamburac (GBR) 7-6(8) 0-6 6-2
(8)Amy Bowtell (IRL) d. (q)Anna Vrbenska (CZE) 4-6 6-3 6-1
(6)Pia Konig (AUT) d. (WC)Dominique Covington (GBR) 6-4 6-1
(q)Nevena Selakovic (SRB) d. (q)Tereza Melicharkova (CZE) 6-1 6-0
(q)Elena Van Der Sypt (BEL) d. (q)Milica Sljukic (MNE) 4-6 6-3 7-6(2)
(4)Elena-Teodora Cadar (ROU) d. Lara Rafful (ITA) 6-1 6-0
(7)Valeria Prosperi (ITA) d. Pauline Payet (FRA) 6-4 6-0
Danielle Konotoptseva (GBR) d. (q)Sri Vaishnavi Peddi Reddy (IND) 6-3 6-4
(q)Veronika Stotyka (UKR) d. (WC)Disha Satish Agarwal (IND) 6-1 6-1
Katie Boulter (GBR) d. (2)Anna Morgina (RUS) 7-5 6-3

2nd Round
(1)Nuria Parrizas-Diaz (ESP) d. (q)Eden Silva (GBR) 6-3 7-5
Emma Laine (FIN) d. Harriet Dart (GBR) 6-3 2-6 6-4
(3)Alix Collombon (FRA) d. Yuka Mori (JPN) 6-2 6-2
(8)Amy Bowtell (IRL) d. Ekaterina Tretyak (RUS) 6-2 6-3
(q)Nevena Selakovic (SRB) d. (6)Pia Konig (AUT) 6-2 7-5
(4)Elena-Teodora Cadar (ROU) d. (q)Elena Van Der Sypt (BEL) 6-1 6-2
(7)Valeria Prosperi (ITA) d. Danielle Konotoptseva (GBR) 6-3 6-2
Katie Boulter (GBR) d. (q)Veronika Stotyka (UKR) 6-0 6-4

Quarterfinal
(1)Nuria Parrizas-Diaz (ESP) vs Emma Laine (FIN)
(3)Alix Collombon (FRA) vs (8)Amy Bowtell (IRL)
(q)Nevena Selakovic (SRB) vs (4)Elena-Teodora Cadar (ROU)
(7)Valeria Prosperi (ITA) vs Katie Boulter (GBR)

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$25,000 Chiasso 

Singles
Seeds:
1. Jovana Jaksic (SRB)
2. Lucie Hradecka (CZE)
3. Stephanie Vogt (LIE)
4. Arantxa Rus (NED)
5. Richel Hogenkamp (NED)
6. Anne Schaefer (GER)
7. Reka-Luca Jani (HUN)
8. Valentyna Ivakhnenko (UKR)

1st Round
(1)Jovana Jaksic (SRB) d. (q)Barbara Luz (POR) 6-4 6-4
(q)Anna Shkudun (UKR) d. Karin Morgosova (SVK) 3-6 6-4 6-4
Amra Sadikovic (SUI) d. Xenia Knoll (SUI) 6-4 6-3
(6)Anne Schaefer (GER) d. (WC)Chiara Grimm (SUI) 6-3 6-2
(3)Stephanie Vogt (LIE) d. (q)Anna-Giulia Remondina (ITA) 6-0 6-3
(q)Ema Mikulcic (CRO) d. Corinna Dentoni (ITA) 6-4 7-5
Tereza Mrdeza (CRO) d. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-2 4-6 6-1
(q)Yvonne Neuwirth (AUT) d. (5)Richel Hogenkamp (NED) 6-0 3-3 ret.
(7)Reka-Luca Jani (HUN) d. Martina Borecka (CZE) 4-6 6-2 6-0
(WC)Katarina Jokic (SRB) d. (q)Kathinka Von Deichmann (LIE) 5-7 6-2 6-1
Isabella Shinikova (BUL) d. (q)Bernarda Pera (USA) 6-3 2-6 6-3
(4)Arantxa Rus (NED) d. Lena-Marie Hofmann (GER) 6-1 6-0
Petra Uberalova (SVK) d. (8)Valentyna Ivakhnenko (UKR) 6-2 1-6 6-1
(WC)Jil Belen Teichmann (SUI) d. Lisa-Maria Moser (AUT) 6-4 6-3
(q)Tereza Malikova (CZE) d. Vanesa Furlanetto (ARG) 6-4 6-1
(2)Lucie Hradecka (CZE) d. (WC)Karin Kennel (SUI) 7-5 3-6 6-4

2nd Round
(1)Jovana Jaksic (SRB) d. (q)Anna Shkudun (UKR) 6-2 6-4
Amra Sadikovic (SUI) d. (6)Anne Schaefer (GER) 6-4 6-4
(3)Stephanie Vogt (LIE) d. (q)Ema Mikulcic (CRO) 7-6(4) 6-3
Tereza Mrdeza (CRO) d. (q)Yvonne Neuwirth (AUT) 6-1 6-2
(WC)Katarina Jokic (SRB) d. (7)Reka-Luca Jani (HUN) 6-4 2-6 6-4
(4)Arantxa Rus (NED) d. Isabella Shinikova (BUL) 5-7 6-3 7-5
(WC)Jil Belen Teichmann (SUI) d. Petra Uberalova (SVK) 6-4 6-1
(2)Lucie Hradecka (CZE) d. (q)Tereza Malikova (CZE) 6-0 6-2

Quarterfinal
(1)Jovana Jaksic (SRB) vs Amra Sadikovic (SUI)
(3)Stephanie Vogt (LIE) vs Tereza Mrdeza (CRO)
(WC)Katarina Jokic (SRB) vs (4)Arantxa Rus (NED)
(WC)Jil Belen Teichmann (SUI) vs (2)Lucie Hradecka (CZE)

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$25,000 Namangan 

Singles
Seeds:
1. Anastasiya Vasylyeva (UKR)
2. Ekaterina Bychkova (RUS)
3. Naomi Broady (GBR)
4. Nigina Abduraimova (UZB)
5. Tara Moore (GBR)
6. Ankita Raina (IND)
7. Kamila Kerimbayeva (KAZ)
8. Ana Bogdan (ROU)

1st Round
(1)Anastasiya Vasylyeva (UKR) d. (WC)Polina Merenkova (UZB) 6-4 6-1
Olga Ianchuk (UKR) d. (q)Albina Khabibulina (UZB) 6-4 6-1
(q)Veronika Kudermetova (RUS) d. (q)Eugeniya Pashkova (RUS) 7-6(6) 6-3
(8)Ana Bogdan (ROU) d. Veronika Kapshay (UKR) 6-3 6-1
(4)Nigina Abduraimova (UZB) d. Barbara Bonic (SRB) 6-1 6-4
(q)Sviatlana Pirazhenka (BLR) d. (q)Sharrmadaa Baluu (IND) 3-6 6-2 7-5
Margarita Lazareva (RUS) d. Yana Sizikova (RUS) 2-6 6-3 7-5
(q)Polina Monova (RUS) d. (5)Tara Moore (GBR) 6-4 6-4
(7)Kamila Kerimbayeva (KAZ) d. Chantal Skamlova (SVK) 5-7 7-5 6-4
(JE)Darya Kasatkina (RUS) d. (WC)Shohsiyat Tuhtamatova (UZB) 6-1 6-0
(q)Prarthana G. Thombare (IND) d. (q)Alena Tarasova (RUS) 6-4 7-5
(3)Naomi Broady (GBR) d. Andrea Gamiz (VEN) 6-4 6-3
Sabina Sharipova (UZB) d. (6)Ankita Raina (IND) 6-3 7-6(4)
Ganna Poznikhirenko (UKR) d. Ksenia Palkina (KGZ) 6-2 6-2
Yana Buchina (RUS) d. (WC)Guzal Yusupova (UZB) 6-1 6-1
(2)Ekaterina Bychkova (RUS) d. (WC)Arina Folts (UZB) 6-0 6-0

2nd Round
(1)Anastasiya Vasylyeva (UKR) d. Olga Ianchuk (UKR) 7-5 6-7(2) 6-4
(8)Ana Bogdan (ROU) d. (q)Veronika Kudermetova (RUS) 6-3 3-6 6-2
(4)Nigina Abduraimova (UZB) d. (q)Sviatlana Pirazhenka (BLR) w/o
(q)Polina Monova (RUS) d. Margarita Lazareva (RUS) 6-2 6-2
(JE)Darya Kasatkina (RUS) d. (7)Kamila Kerimbayeva (KAZ) 4-6 6-1 6-3
(3)Naomi Broady (GBR) d. (q)Prarthana G. Thombare (IND) 6-2 6-1
Sabina Sharipova (UZB) d. Ganna Poznikhirenko (UKR) 1-6 6-4 6-4
(2)Ekaterina Bychkova (RUS) d. Yana Buchina (RUS) 6-4 6-4

Quarterfinal
(1)Anastasiya Vasylyeva (UKR) d. (8)Ana Bogdan (ROU) 7-6(6) 7-6(3)
(4)Nigina Abduraimova (UZB) d. (q)Polina Monova (RUS) 4-6 6-1 6-3
(3)Naomi Broady (GBR) d. (JE)Darya Kasatkina (RUS) 6-3 1-6 6-1
(2)Ekaterina Bychkova (RUS) d. Sabina Sharipova (UZB) 4-6 6-1 6-0

Semifinal
(1)Anastasiya Vasylyeva (UKR) vs (4)Nigina Abduraimova (UZB)
(3)Naomi Broady (GBR) vs (2)Ekaterina Bychkova (RUS)

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$25,000 Nanning 

Singles
Seeds:
1. Tadeja Majeric (SLO)
2. Saisai Zheng (CHN)
3. Indy De Vroome (NED)
4. Cindy Burger (NED)
5. Hiroko Kuwata (JPN)
6. Nao Hibino (JPN)
7. Yuxuan Zhang (CHN)
8. Yung-Jan Chan (TPE)

1st Round
(1)Tadeja Majeric (SLO) d. Chiaki Okadaue (JPN) 6-4 6-4
(q)Riko Sawayanagi (JPN) d. Xinyun Han (CHN) 6-1 6-3
Ling Zhang (HKG) d. (LL)Jiahui Chen (CHN) 6-3 6-1
(7)Yuxuan Zhang (CHN) d. (q)Yixuan Li (CHN) 7-6(5) 6-0
(WC)Lin Zhu (CHN) d. (3)Indy De Vroome (NED) 4-6 6-2 6-3
(q)Kai-Lin Zhang (CHN) d. Justyna Jegiolka (POL) 6-4 3-6 7-6(3)
(WC)Chang Liu (CHN) d. Aleksandrina Naydenova (BUL) 6-4 6-2
(8)Yung-Jan Chan (TPE) d. (q)Makoto Ninomiya (JPN) 6-2 6-2
(6)Nao Hibino (JPN) d. Emily Webley-Smith (GBR) 6-2 6-2
Jia-Jing Lu (CHN) d. Miyu Kato (JPN) 6-3 6-2
(WC)Zhaoxuan Yang (CHN) d. (q)Xinyu Gao (CHN) 6-1 6-0
Yi-Fan Xu (CHN) d. (4)Cindy Burger (NED) 6-3 6-1
(5)Hiroko Kuwata (JPN) d. (q)Wen-Hsin Hsu (TPE) 6-4 6-1
(q)Emma Hayman (NZL) d. Miyabi Inoue (JPN) 6-3 7-5
(WC)Zi Yang (CHN) d. (q)Shilin Xu (CHN) 6-2 6-2
Hao Chen Tang (CHN) d. (2)Saisai Zheng (CHN) 6-4 3-6 6-3

2nd Round
(q)Riko Sawayanagi (JPN) d. (1)Tadeja Majeric (SLO) 6-2 2-6 6-2
Ling Zhang (HKG) d. (7)Yuxuan Zhang (CHN) 7-6(6) 6-2
(WC)Lin Zhu (CHN) d. (q)Kai-Lin Zhang (CHN) 7-5 6-3
(8)Yung-Jan Chan (TPE) d. (WC)Chang Liu (CHN) 6-2 6-4
(6)Nao Hibino (JPN) d. Jia-Jing Lu (CHN) 7-5 6-3
Yi-Fan Xu (CHN) d. (WC)Zhaoxuan Yang (CHN) 6-3 6-1
(5)Hiroko Kuwata (JPN) d. (q)Emma Hayman (NZL) 7-5 6-4
Hao Chen Tang (CHN) d. (WC)Zi Yang (CHN) 6-7(1) 6-2 6-3

Quarterfinal
(q)Riko Sawayanagi (JPN) vs Ling Zhang (HKG)
(WC)Lin Zhu (CHN) vs (8)Yung-Jan Chan (TPE)
(6)Nao Hibino (JPN) vs Yi-Fan Xu (CHN)
(5)Hiroko Kuwata (JPN) vs Hao Chen Tang (CHN)

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$50,000 Charlottesville, VA 

Singles
Seeds:
1. Shelby Rogers (USA)
2. Olivia Rogowska (AUS)
3. Melanie Oudin (USA)
4. Irina Falconi (USA)
5. Veronica Cepede Royg (PAR)
6. Victoria Duval (USA)
7. Yulia Putintseva (KAZ)
8. Grace Min (USA)

1st Round
(q)Ulrikke Eikeri (NOR) d. (1)Shelby Rogers (USA) 6-4 6-4
(q)Francoise Abanda (CAN) d. Florencia Molinero (ARG) 7-6(1) 6-3
(q)Montserrat Gonzalez (PAR) d. Julia Cohen (USA) 6-4 6-2
(q)Sofiya Kovalets (UKR) d. (5)Veronica Cepede Royg (PAR) 6-7(5) 7-6(9) 6-4
Anett Kontaveit (EST) d. (3)Melanie Oudin (USA) 6-3 7-6(4)
Nicole Gibbs (USA) d. Allie Kiick (USA) 6-3 6-4
Elitsa Kostova (BUL) d. Maria Sanchez (USA) 6-2 6-1
(8)Grace Min (USA) d. Nastja Kolar (SLO) 4-6 6-2 6-2
(7)Yulia Putintseva (KAZ) d. Petra Rampre (SLO) 6-1 6-4
Sesil Karatantcheva (KAZ) d. (WC)Samantha Crawford (USA) 6-4 3-6 6-2
Anastasia Rodionova (AUS) d. (WC)Julia Boserup (USA) 7-5 7-5
(WC)Taylor Townsend (USA) d. (4)Irina Falconi (USA) 6-4 7-6(7)
(6)Victoria Duval (USA) d. Heidi El Tabakh (CAN) 6-3 6-1
Ilona Kremen (BLR) d. Chieh-Yu Hsu (USA) 7-5 6-1
(WC)Sanaz Marand (USA) d. Mayo Hibi (JPN) 6-3 7-5
Melanie Klaffner (AUT) d. (2)Olivia Rogowska (AUS) 6-4 1-6 6-4

2nd Round
(q)Ulrikke Eikeri (NOR) vs (q)Francoise Abanda (CAN)
(q)Montserrat Gonzalez (PAR) vs (q)Sofiya Kovalets (UKR)
Anett Kontaveit (EST) vs Nicole Gibbs (USA)
Elitsa Kostova (BUL) vs (8)Grace Min (USA)
(7)Yulia Putintseva (KAZ) vs Sesil Karatantcheva (KAZ)
Anastasia Rodionova (AUS) vs (WC)Taylor Townsend (USA)
(6)Victoria Duval (USA) vs Ilona Kremen (BLR)
(WC)Sanaz Marand (USA) vs Melanie Klaffner (AUT)

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$50,000 Istanbul 

Singles
Seeds:
1. Cagla Buyukakcay (TUR)
2. Maria Irigoyen (ARG)
3. Aleksandra Krunic (SRB)
4. Paula Kania (POL)
5. Yuliya Beygelzimer (UKR)
6. Ksenia Pervak (RUS)
7. Marta Sirotkina (RUS)
8. Kateryna Kozlova (UKR)

1st Round
(WC)Ipek Soylu (TUR) d. (1)Cagla Buyukakcay (TUR) 1-6 6-3 6-2
Maria-Elena Camerin (ITA) d. Sofia Shapatava (GEO) 6-4 4-0 ret.
Pemra Ozgen (TUR) d. Basak Eraydin (TUR) 6-2 7-6(3)
(5)Yuliya Beygelzimer (UKR) d. (LL)Michaela Boev (BEL) 6-1 6-3
(3)Aleksandra Krunic (SRB) d. (JE)Barbora Krejcikova (CZE) 5-7 6-2 7-6(5)
(SR)Vitalia Diatchenko (RUS) d. Laura Pigossi (BRA) 6-1 6-3
(q)Zuzana Luknarova (SVK) d. (WC)Inci Ogut (TUR) 6-0 6-2
(8)Kateryna Kozlova (UKR) d. Michaella Krajicek (NED) 6-1 6-4
(6)Ksenia Pervak (RUS) d. Deniz Khazaniuk (ISR) 6-4 6-3
Tereza Smitkova (CZE) d. (WC)Hulya Esen (TUR) 6-0 6-1
(q)Iryna Shymanovich (BLR) d. (WC)Ayla Aksu (TUR) 7-6(5) 7-5
(4)Paula Kania (POL) d. Ana Vrljic (CRO) 6-4 6-3
(7)Marta Sirotkina (RUS) d. (q)Nicoleta-Catalina Dascalu (ROU) 6-2 6-3
Denisa Allertova (CZE) d. (q)Ximena Hermoso (MEX) 6-3 6-3
Lyudmyla Kichenok (UKR) d. Melis Sezer (TUR) 6-4 7-6(3)
Mayya Katsitadze (RUS) d. (2)Maria Irigoyen (ARG) 6-4 6-1

2nd Round
(WC)Ipek Soylu (TUR) vs Maria-Elena Camerin (ITA)
Pemra Ozgen (TUR) vs (5)Yuliya Beygelzimer (UKR)
(SR)Vitalia Diatchenko (RUS) d. (3)Aleksandra Krunic (SRB) 6-2 6-1
(q)Zuzana Luknarova (SVK) vs (8)Kateryna Kozlova (UKR)
(6)Ksenia Pervak (RUS) vs Tereza Smitkova (CZE)
(q)Iryna Shymanovich (BLR) vs (4)Paula Kania (POL)
Denisa Allertova (CZE) d. (7)Marta Sirotkina (RUS) 6-4 6-2
Lyudmyla Kichenok (UKR) vs Mayya Katsitadze (RUS)

$10,000 Antalya | $10,000 Bangkok | $10,000 Heraklion | $10,000 Santa Margherita Di Pula | $10,000 Sharm El Sheikh | $25,000 Chiasso | $25,000 Namangan | $25,000 Nanning | $50,000 Charlottesville, VA | $50,000 Istanbul | $50,000 Seoul

$50,000 Seoul 

Singles
Seeds:
1. Kimiko Date-Krumm (JPN)
2. Misaki Doi (JPN)
3. Ayumi Morita (JPN)
4. Timea Babos (HUN)
5. Su-Wei Hsieh (TPE)
6. An-Sophie Mestach (BEL)
7. Kristyna Pliskova (CZE)
8. Risa Ozaki (JPN)

1st Round
(1)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. (SR)Akgul Amanmuradova (UZB) 6-4 6-3
Miharu Imanishi (JPN) d. (SR)Ksenia Lykina (RUS) 6-1 6-4
Ying-Ying Duan (CHN) d. Chanel Simmonds (RSA) 6-3 6-0
(7)Kristyna Pliskova (CZE) d. Olga Savchuk (UKR) 7-6(2) 4-6 6-1
Arina Rodionova (AUS) d. (3)Ayumi Morita (JPN) 5-4 ret.
Erika Sema (JPN) d. (WC)Ye-Ra Lee (KOR) 6-1 6-3
Misa Eguchi (JPN) d. Noppawan Lertcheewakarn (THA) 6-2 6-0
(5)Su-Wei Hsieh (TPE) d. (WC)Ji-Hee Choi (KOR) 6-2 6-4
(6)An-Sophie Mestach (BEL) d. Su Jeong Jang (KOR) 6-1 6-4
(q)Shiho Akita (JPN) d. (q)Chin-Wei Chan (TPE) 6-3 3-6 6-2
Storm Sanders (AUS) d. (q)Miki Miyamura (JPN) 6-2 6-2
(4)Timea Babos (HUN) d. (WC)So-Ra Lee (KOR) 6-1 6-1
(8)Risa Ozaki (JPN) d. (WC)Suyeon Choi (KOR) 6-2 6-3
(SR)Jarmila Gajdosova (AUS) d. (q)Hyun-Hui Hong (KOR) 7-5 6-3
(JE)Ivana Jorovic (SRB) d. Samantha Murray (GBR) 6-4 6-3
(2)Misaki Doi (JPN) d. Irena Pavlovic (FRA) 6-2 6-0

2nd Round
Miharu Imanishi (JPN) d. (1)Kimiko Date-Krumm (JPN) 6-6 ret.
(7)Kristyna Pliskova (CZE) d. Ying-Ying Duan (CHN) 6-4 6-2
Erika Sema (JPN) d. Arina Rodionova (AUS) 6-1 6-4
Misa Eguchi (JPN) d. (5)Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4 6-3
(6)An-Sophie Mestach (BEL) d. (q)Shiho Akita (JPN) 6-1 6-1
Storm Sanders (AUS) d. (4)Timea Babos (HUN) 6-7(6) 6-3 6-4
(8)Risa Ozaki (JPN) d. (SR)Jarmila Gajdosova (AUS) 7-5 6-4
(2)Misaki Doi (JPN) d. (JE)Ivana Jorovic (SRB) 5-7 6-4 6-2

Quarterfinal
Miharu Imanishi (JPN) vs (7)Kristyna Pliskova (CZE)
Erika Sema (JPN) vs Misa Eguchi (JPN)
(6)An-Sophie Mestach (BEL) vs Storm Sanders (AUS)
(8)Risa Ozaki (JPN) vs (2)Misaki Doi (JPN)